Заплатите в България растат с най-добър темп в Европейския съюз, но не служителите се облагодетелстват най-много от това, пише Bloomberg.

След като няколко десетилетия компаниите плащаха на служителите си официално възможно най-малко, правителството удвои минималната работна заплата, откакто балканската държава се присъедини към ЕС през 2007 г., което принуди фирмите да повишат официалните заплати.

Мерките увеличават държавните приходи от данъци върху доходите, докато най-бедният член на търговския блок, според производството на глава от населението, се бори със сивата икономика. Тя се оценява на около една трета от официалния ѝ размер.

Усилията на правителството увеличават и доходите като цяло, като средната месечна заплата е нараснала до 868 лева (495 долара) през юни спрямо 802 лева година по-рано. Коригиран спрямо инфлацията, ръстът на заплатите ще бъде водещ за Европа тази година - 4,6 на сто, според предвижданията на консултантската фирма за човешки ресурси Hay Group, базирана във Филаделфия, САЩ.

„Ако плащам на служител по 1000 лева на месец и декларирам само 200 лева, а минималната заплата стане 400 лева, ще трябва да декларирам 400 лева", заяви Георги Ангелов, главен икономист в Институт „Отворено общество" - София. „Повишаването на минималната заплата и на минималния осигурителен праг отчасти принуждава бизнесът да извади заплатите на светло.

С годишен БВП на глава от населението едва 45% от средното за ЕС, правителството повишава минималния доход, за да приближи жизнения стандарт към този в по-богатите страни членки. Минималната заплата у нас се е увеличила от едва 180 лева през 2007 г. до 380 лева към юли тази година.

В изследователски доклад от 2012 г. Фридрих Шнайдер от Университета „Йоханес Кеплер" в Линц и Андреас Бюн от Университета в Утрехт изчислиха, че размерът на сенчестата икономика в България е 35% от официалния БВП, в сравнение с 9% в САЩ.

Увеличаването на приходите в бюджета е сред главните причини, които стоят зад правителствените усилия за борба със системата на неофициално заплащане чрез по-високи минимални заплати и осигурителни прагове, според Георги Ангелов. „Затова правителството ги увеличава непрекъснато - за да събира повече приходи", добави той.