Близо 55 000 агенции за набиране на персонал работят в Европа. Всяка година те наемат стотици хиляди временни работници за свободни места в сектори, които търсят евтин физически труд или нискоквалифицирани позиции в сектор "услуги", пише в свой репортаж от Чехия The New York Times.
Изданието описва обикновен работен ден в провинцията в район, близо до заводите на Foxconn и Panasonic. Повечето от работниците са наети от Румъния, България или от други централноевропейски икономики от голяма агенция за набиране на персонал. Когато договорите им изтекат, те ще бъдат изпратени вкъщи, а друга група мигранти ще заеме мястото им - като лесносменяеми части в неуморна машина, пише вестникът.
Агенциите позволяват на работодателите да наемат по-гъвкава работна ръка и да избегнат плащането на по-високи заплати. Тези агенции търсят хора из целия континент за бране на зеленчуци във Великобритания, наливане на бетон във Франция или работа на производствени линии в Източна Европа.
Наетите получават заплатата си всеки месец, но често работят по много над 8 часа на ден и възнагражденията им, разделени на избработените часове, често са под минималната в страната.
Практиката е законна, но с повишаване на тенденцията работодателите да търсят все повече служители на временни договори, регулаторите затягат проверките. Вече около една трета от европейците са в някаква форма на нетипична заетост - от шофьори за Uber до пилоти в нискотарифни компании и има притеснения, че основни права на работещите - като осигуровки и възможности за болничен, се рушат.
Предизвикателствата пред компаниите, които искат да намерят нискоквалифицирани работници, също се увеличават. Икономическото развитие на региона намалява пула от евтина работна ръка, а именно това привлече компании като Foxconn в Европа.
За самите работници изборът също е труден. Тези от по-бедните европейски страни желаят да намерят позиция с по-висока заплата. Но агенциите често работят в сива зона: карайки работниците да подписват договори на чужд език и натоварвайки ги с условия за работа и заплащане, на които много малко местни служители биха се съгласили.
Изданието е провело разговори с дузина работници от заводите в региона, като повечето казват, че не са разбрали добре договорите, които подписват и сега се често се налага да работят извънредно - включително през нощта или през уикенда. Заради това чешкото правителство води собствено разследване във Foxconn.
Но според критиците органите на властта не вземат проблема особено сериозно и трябват по-крути мерки, които да осигурят нормални условия на труд.
А случаите, в които икономическите мигранти трябва постоянно да поемат извънредни смени, за да получат бонусите, с които да изкарат предварително обещаната им заплата, не намаляват.
Българан
на 12.12.2017 в 13:39:20 #1Какво да се очаква от бивши робовладелци и колонизатори!? Една нова империалистическа система, наречена Еврейски съюз, в която демокрация, законност и справедливост са само на книга.