13,8% от младежите са преждевременно напуснали училище за 2016 г. Процентът на младежите между 15 и 24 години, които не работят и не учат (NEET) е 20,2%. Това стана ясно по време на среща за професионалното образование, която се проведе в столичния хотел "Шератон".
Днешният форум поставя началото на поредица от срещи, които поставят важните въпроси на професионалното образование и обучение. Това каза в обръщението си към участниците в тематичния форум заместник-министърът на образованието Таня Михайлова.
Тази учебна година 46% от младежите се очаква да завършват професионално образование. Това заяви на форума Мария Тодорова, директор на дирекция "Професионално образование и обучение". Тя представи Проекта на концепция за развитие на професионалното образование и обучение за периода 2017-2020 г.
"Въпреки демографския срив интересът към професионалното образование се запазва", каза Тодорава. По думите й е важно този интерес да бъде насочен към важни и структуроопределящи икономически области. Амбицията е да се създаде цялостен, системен подход за кариерно ориентиране, както и осигуряване на практика в реална работна среда с работодателите, така че да бъде постигнато качествено обучение.
"Искаме да превърнем професионалното образование в привлекателна възможност за повече младежи", заяви Тодорова.
Ключов се оказа въпросът с разминаването на търсенето на пазара на труда и предлаганите от образователната система кадри. Така 30% от съществуващите днес професии не са съществували преди и затова усилията са насочени към актуализиране на концепцията от това какви умения и професии са необходими в професионалната подготовка на учениците.
Такива сигнали постъпват и от работодателите, които недоволстват за недостатъчна широка подготовка на учениците. Сред основните проблеми е високият дял на преждевременно напусналите училище - 13,8% за 2016 г. както и на младежите между 15 и 24 години, които не работят и не учат (NEET) - 20,2%.
Пазарът на труда отчита сериозен дефицит от средни специалисти с професионална квалификация. Усилията са насочени и към промяна във възприемането на професионалното образование и обучение от учащи и родители като непрестижно и неатрактивно. Широкоспектърна подготовка - по-подходяща за професиите на бъдещето.
Според Тодорова през последните години професионалното образование и обучение в България е успял да запази някои свои предимства. Така 37% от работната сила е с професионална квалификация. Тодорава заяви, че в някои страни има висше професионално образование след средната степен.
Така през 2014 г. специалистите с професионална квалификация са с по-висока икономическа активност и по-висока заетост от общо завършилите средно образование и от средното ниво за страната. Те работят в сравнително високоплатени и високопродуктивни сектори на икономиката. Разликата в заплащането в някои сектори достига до 50% от средното равнище за страната. Тези показатели поставят средните специалисти над тези с общообразователна подготовка и едно стъпало под висшистите по отношение на пазара на труда.
Акцент в концепцията е даването на "Нов шанс" за завръщане към учене на лица на възраст 16+. Очаква се с документа да се актуализира Стратегията за професионално образование и обучение, както и законодателството. Тодорова заяви, че има много голям интерес за създаване на нов закон за професионалното образование и обучение.
Проект за концепция за развитие на професионалното образование и обучение в България (2017-2020) е представен за обществено обсъждане със социалните партньори, представители на държавни институции, местни власти, представители на бизнеса, академични преподаватели, експерти и изследователи. Очаква се той да бъде готов в рамките на два месеца.
Така концепцията включва няколко ключови момента - първият е кариерното ориентиране на учениците и възрастните на базата на информирания избор. Отчита се и необходимостта към насочване на професионалното образование и обучение към професиите на бъдещето чрез преминаване към широкоспектърна подготовка и формиране на професионални умения на високо ниво.
Създаване на гъвкава система за мотивиране и професионално обучение на застрашени от отпадане и преждевременно напусналите училище. Разработване и финансиране на иновации и нови модели на сътрудничество между професионални гимназии, други обучаващи институции в професионалното обучение.
Концепцията предвижда регламентиране на учебни пътеки, съобразени с възрастта и опита на обучаемите и създаване на инициативи и програми от типа "Нов шанс" за завръщане към учене.
Предвижда се създаване на устойчиви модели за разработване на учебни планове, програми и материали, съвместно с бизнеса, както и осигуряване на съвременна материална база чрез модерно оборудване в учебни лаборатории и работилници за усвояване на знания и умения, които съответстват на очакванията на пазара на труда.
Очаква се след приемането на концепцията да бъде актуализиран и Списъкът на професиите в професионалното образование и обучение и разработване на методология за проследяване на реализацията на завършващите.
newser
на 14.09.2017 в 06:30:07 #420 процента тигани, твърде много!!!
АОК
на 13.09.2017 в 15:39:29 #3Чичо Mithrandir, види се много научен си щот даже и статистиката си опознал..... Ама от анонимното ти приказно царство ти по цял ден наемаш все разни приказни герои наемаш. Бабинке, добър пример и добра гледна точка, но питаш защо. Ми много просто: Няма уважение. В днешно време циганите бият полицаите. Освен това ако на тебе ти посегне полицай, след това цяла седмица ще те гледам как се жалваш по Нова и БйеТйеВйе-то. Тъй, че не съм съгласен, че полицаите са страхливи п-дали. А виж в светла хАмерика ко ги правят там полицаите. Иначе когато има респект е лесно. По-лошото е, че няма, защото сме станали адска проста нация. Толкова сме тъпи, че дори не осъзнаваме кви глупости. Не можем да ги осъзнаем, защото ни липсва интелектуалния капацитет. То се иска да се чете, гледа и най-вече да се интересуваш. Това на 15, нито да учиш, нито да ходиш на училище не вещае нищо добро за нашето "светло" бъдеще. Родители трябва да ходят в затвора. Но безхаберието и безотговорността са "новите добродетели" на БГ обществото ни. Дори една свестна дискусия не може да се проведе вече, без да се споменават майки, макар, че вече си мисля, "ке оне си го заслужават".
babaiaga
на 13.09.2017 в 15:28:47 #2Едно време, когато всичко беше по-лошо имахме в класа един циганин, който редовно бягаше от часовете и не идваше на училище. Един ден го доведе милиционера (така им се казваше тогава, и не бяха страхливи п_дали като сегашните полицаи), и го доведе с белезници. Закопча му едната ръка за чина, и мангасара цял ден стоя така. И това беше за урок и на останалите, които си позволяваха да бягат от час...... Я някой да познае - дали въпросният манго си позволи дори едно неизвинено отсъствие до края? Стана най-примерният ученик от всички - кротък като агънце, а преди това беше доста проблемен. И всичко това беше постигнато без дори да му ударят един шамар - никакво насилие! Просто с белезниците за чина и толкова.
Mithrandir
на 13.09.2017 в 14:04:12 #120,2 са младежите между 15 и 24 години, които не работят и не учат (NEET) --------------------- 22,2 круши? Или може би ябълки? Или може би 22 човека и още 0,2 човек (едно откъснато рамо)? Кой ги наема такива неграмотни да работят в Нюза не мога да си обясня...