Експерти от Механизма за сътрудничество и оценка към Европейската комисия започват днес да следят напредъка на съдебната реформа в България, съобщи БНР, цитирано от БГНЕС.
Според информация от представители на Комисията в Брюксел експертната мисия ще продължи три дни. Предвидено е евроекспертите да проведат срещи с представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт у нас. В мониторинга ще бъде потърсено мнението и на независими контролни органи.
Експертите са в София заради изготвянето на Годишния доклад за напредък по Механизма за сътрудничество и оценка, който обичайно излиза в последната сряда на месец януари. Тази година обаче докладът ще излезе по-рано. Причината за това е, че от Европейската комисия не иска да отправя препоръки към държави членки, които към момента председателстват в Съвета на ЕС. Припомняме, председателството на България в Съвета на ЕС започва на 1 януари 2018 година.
Евроекспертите ще разискват и избора на новия Висш съдебен съвет. Акцент ще бъде и продължаващата процедура по избор на нов председател на Върховния административен съд.
Чиновниците от ЕК ще обърнат внимание и на новите правомощия на Инспектората към ВСС. Акцент ще бъдат и новите изисквания за деклариране на имущество и доходи от магистратите и техните близки.
Докладът по Механизма за сътрудничество и оценка трябва да бъде обнародван до края на годината. Предполага се и това да бъде последният доклад по механизма, заради намеренията на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер да прекрати специалния мониторинг към България и Румъния в края на мандата на настоящата ЕК. Очаква се страната ни да се следи с общ мониторинг, който се отнася до всички пълноправни държави членки на Европейския съюз.