Доларът е световната резервна валута от Втората световна война насам, но комбинация от политически и икономически причини бавно намалява неговото надмощие. Близо 60% от международните резерви се държат в активи, деноминирани в долари, според Международния валутен фонд. Доларът е и най-широко използваната валута за търговия.
Днес западните санкции срещу Русия, свързани с нейното нахлуване в Украйна, карат някои страни да се притесняват от потенциалните последици за Вашингтон. Бразилия, Аржентина, Бангладеш и Индия вече залагат все повече на резервни валути и активи, като китайския юан и дори Биткойн - за търговия и плащания, пише Business Insider.
И да, днес геополитическата среда подтиква някои страни да търсят алтернативни валути, но така или иначе отдавна съществува безпокойство от огромното господство на долара в световната търговия и финанси. Разговорите за т. нар. "дедоларизация" идват на вълни на всеки няколко години поне от 70-те години на миналия век.
Ето и някои причини, поради които не малко държави по света се опитват да изготвят планове за евентуално отдалечаване от един свят, доминиран от долара.
Три причини:
1. Паричната политика на САЩ
Тя има твърде голямо влияние върху останалия свят. САЩ е домакинът на световната резервна валута, която е и доминиращата валута в международната търговия и платежните системи.
Следователно, доларът има огромно влияние върху световната икономика и често е надценен, съобщи през май мозъчният тръст Wilson Center. Тази позиция предостави на САЩ това, което Валери Жискар д'Естен, президент на Франция от 1974 до 1981 година, нарече "прекомерна привилегия".
Един аспект на тази привилегия е, че САЩ може и да не изпаднат в криза, ако не са в състояние да изплатят дълга си, когато стойността на долара падне рязко, защото Вашингтон може просто да емитира повече пари.
Това също така означава, че страните по света трябва да следят отблизо икономическата и паричната политика на САЩ, за да избегнат огромно въздействие върху техните икономики. Някои страни, включително Индия, казват, че им е писнало от паричните политики на Америка, които ги държат като заложници - стигайки дотам, че САЩ били безотговорен емитент на световните резервни валути.
2. Силният долар става твърде скъп за развиващите се страни
Щатските долари, които са огромна сила спрямо повечето валути по света, правят вноса много по-скъп за развиващите се икономики. Спадът на резервите в щатски долари, например, оказаха натиск върху аржентинското песо, което от своя страна подхранва инфлацията.
Това пък накара Аржентина да започне да плаща за китайския внос с юани, вместо с долари,.
3. Глобалната търговия и търсенето на петрол се диверсифицират, излагайки петродолара на риск
Основна причина щатският долар да се превърне в световна резервна валута е, че страните от Персийския залив в Близкия изток са използвали доларите за търговия с петрол.
Споразумението за това е формализирано през 1945 година, когато петролният гигант Саудитска Арабия и САЩ постигат историческа сделка, при която Саудитска Арабия ще продава петрола си на Америка единствено в долари.
linkaln
на 24.07.2023 в 21:48:46 #1Американския долар да стане световна валута