В разгара сме на сезона на общите събрания и гласуването на дивидентите от печалбите на компаниите на Българска фондова борса. При повечето от тях няма изненади в това дали и колко ще разпределят през тази година на своите акционери. Средният доход от дивиденти тази година е 3.39%. Тази стойност е изчислена от вече гласуваните решения за разпределяне или тези, на които предстоят общите събрания за гласуване.

А само от началото на годината акциите на тези компании са се повишили средно с над 14%. И ако се вземе предвид още по-силното поскъпване на акциите през последните дванадесет месеца, тази доходност е добро постижение за нашите компании.

2017 година досега - на Българска фондова борса

Снимка 300255

Графиката съпоставя данните за растежа на цените на акциите на Българска фондова борса с дохода от дивиденти, които ще бъдат разпределени през тази година. Виждат се определени зависимости между двете стойности при повечето компании и дори могат да се категоризират в определени групи.

Първата от тях са компаниите с по-нисък дивидент, до 2% доход. Те имат сравнително слабо представяне от началото на годината. Ликвидността на търговията на тези акции също така е доста по-ниска от нормалното за пазара. С покачването на дохода от дивиденти има и по-силен ръст на книжата. Изключенията от това правило са Химимпорт, Одесос и Неохим, но обичайно компаниите с висок дивидент се представят много добре на борсата.

Това означава първо, че имаме дружества с растеж на резултатите, за да се поддържа по-високия доход. И на второ място е знак, че инвеститорите харесват този тип компании. Само за сравнение: сред дружествата без дивиденти в широкия индекс BGBX40 се отличава с по-силен растеж през 2017 г. само Първа инвестиционна банка.

"Химимпорт" ще раздаде над 21 милиона лева дивидент на акционерите си

Тази българска компания ще раздаде над 21 милиона лева на акционерите си

Сред тях ли сте?

Дивиденти на Българска фондова борса между 2 и 4%

По-висок доход носят ЧЕЗ Разпределение и Булгартабак холдинг, но те определено не са дружества със стабилна и предсказуема политика на разпределяне на дивиденти. Има и няколко, които пазарът възприема като по-ниско рискови и по-стабилни: Адванс Терафонд АДСИЦ, Агро Финанс АДСИЦ, Елана Агрокредит и двете емисии на София Комерс. Те обичайно носят висок доход, но инвеститорите сега се фокусират върху растящите акции.

Именно това е разликата с една година назад, когато най-голям интерес имаше към книжата с високи дивиденти. Инвеститорите вече не разчитат на пасивен доход, който да надхвърля лихвите по депозити. Пазарът се променя и сега се преследват акциите на растящите компании. Тази тенденция ще продължи, защото инвеститорите още не са готови да се ориентират към по-ниско ликвидните и рискови компании, така както стана през 2006-07 г.

Топ 10 по дивидентна доходност 2017 по предварителни данни

Снимка 300254

Материалът има аналитичен характер и не представлява препоръка за вземане на инвестиционно решение.

Ако искате да научите повече за българските акции, заповядайте на Мастър клас "Потенциал на българските акции: Тенденции, интересни инвестиции, стратегии" на 23 юни 2017 г. с експертите на ЕЛАНА Трейдинг.

Money.bg е медиен партньор на събитието.