Търговските банки в САЩ са натрупали 90 милиарда долара от държавни ценни книжа само за тази година.  С това общият им брой достига 754 милиарда долара, сочат данни от Федералния резерв.

Включително с гарантираните ипотечни ценни книжа финансовите институции отвъд Океана вече притежават 2400 милиарда долара в държавни облигации, с което запасяването с ценни книжа достига рекордно високи нива.

Ако най-голямата икономика в света наистина е в подем, защо тогава американските банки се запасяват с рекордни количества облигации?

Размерът на запасяването с ценни книжа се обуславя от факта, че икономиката в страната не расте толкова бързо, коментира Пол Милър, банков анализатор във FBR Capital Markets, цитиран от Bloomberg.

Една от основните причини банките да пазят толкова пари в сигурни активи е, че растежът на депозитите изпреварва търсенето на кредити. За най-големите кредитори депозитите са се увеличили с 6.7 процента до 5.2 трилиона долара през третото тримесечие спрямо година по-рано.

"Банките продължават да купуват държавни облигации, тъй като продължаваме да се движим напред в целия икономически цикъл", допълни Джеф Коурън, главен оперативен директор в базираната в Оклахома компания Baker Group.