По-нисък от 2% дефицит в бюджета за 2013 г. е възможен. Това обяви по времена отчетна пресконференция, министърът на финансите Петър Чобанов.
Припомняме, че 2% бяха заложени в актуализацията на бюджета, която току що встъпилото правителство направи през лятото. В първоначалния разчет на Бюджет 2013, направен и гласуван от правителството на ГЕРБ, се предвиждаше дефицит от 1.3%.
Чобанов заяви, че основната идея на него и неговия екип при встъпването му в длъжност е била чрез инструментите на фискалната политика да може да се подпомага икономиката, което не бе постигнато с бюджетите на предишното правителство. Това се вижда и от факта, че на номинална база ръстът на БВП за третото тримесечие, спрямо същия период на миналата година е 1.5%, и е най-големият реализиран през последните 8 тримесечие.
Финансовият министър отбеляза, че за това са започнали навременното връщане на ДДС на фирмите, което по думите му увеличава ликвидността на паричните средства в бизнеса и му позволява по-добре да върши работата си. По данни на МФ, предоставени на журналистите, към 1 юни невъзстановения в срок ДДС е бил в размер на 314 млн. лв., а на 1 ноември 197 млн. лева.
Други стъпки, отчетени от Чобанов, като действащи положително на бизнес средата, са прилагането на нов подход при данъчния контрол и подобряване на режима за т.нар единна сметка за плащания към бюджета, по която бизнеса превежда данъци, осигуровки и др. задължения.
По отношение на валутния борд, Чобанов заяви, че валутният борд е доказал своята стабилност и че е това е темата, по която в държавата има пълен консенсус. Не трябва политическата загуба да е причина да се насаждат притеснения у хората относно стабилността на паричния съвет коментира Чобанов, визирайки изказванията на лидера на ГЕРБ, че заради планираните дългови емисии през 2014 г. ще "фалираме борда".
Финансовият министър посочи, че 80-100 млн. лв. от новосъздадения фонд за регионални инвестиции ще преминат през министерствата, а останалите 400 млн. лв. - през областните управи и общините.
Според финансовия министър решението на ФЕД да намали паричните стимули, вярвайки в положителното развитие на американската икономика, ще се усети и у нас поради пораждането на положителни очаквания в икономическите агенти по света и в Европа.
По отношение на Бюджет 2014 Чобанов посочи, че той ще изпълнява задачата си да подпомага бизнеса, а не да му пречи като в същото време се осигурява социална защита на уязвените слоеве от населението.
В рамките на този управленски мандат очакваме да направим първите формални стъпки за влизане на страната в еврозоната. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов. Той посочи, че в момента се наблюдават икономическите процеси и при едно задоволително и трайно нарастване на националното стопанство, то от 2015 г. е възможно да пристъпим към кандидатстване за паричния съюз, използващ общата валута - еврото.
Припомняме, преди да приеме общата европейска валута, кандидатстващата страна трябва да премине през 2 годишен период в паричния механизъм ЕRM 2. Целта е да се докаже, че може да се поддържа стабилна фискална и монетарна политика.