Дефицитът за първото тримесечие на годината възлиза на 3,634 млрд. лева, обяви финансовият министър Теменужка Петкова на брифинг след първото заседание на Министерския съвет под ръководството на премиера Росен Желязков.
"Очакват ни тежки и сериозни изпитания", заяви Петкова на брифинга в Министерски съвет, на който обоснова решението на правителството да изтегли Бюджет 2025, внесен от служебния кабинет.
"Причината е, че редовното правителство има свои политики, които трябва да намерят отражение в новия бюджет", посочи министърът.
До 14 февруари новият проект за държавен бюджет ще бъде внесен в Министерския съвет, след което ще започне процедурата по одобрението му в Народното събрание. Петкова подчерта, че целта е да се предложи бюджет с дефицит до 3% от БВП, както изисква Законът за публичните финанси и ангажиментите на България към еврозоната.
"Очакват ни много тежки изпитания, свързани с публичните финанси. Ще е необходимо мобилизиране на всички усилия, за да се справим с тази тежка ситуация", предупреди Петкова.
Финансовият министър също така изрази притеснение за финансовата стабилност на страната и заяви, че "е дошло време да се плати сметката".
Във връзка с членството на България в еврозоната Петкова посочи, че страната не покрива единствено критерия за ценова стабилност, като изоставането е само с 0,1 процентни пункта. "Това е изключително малък недостиг. Когато изпълним този критерий, ще поискаме изготвяне на конвергентни доклади", заключи тя.
Иначе правителството Желязков робати в условията на удължителния закон за бюджета.
"Направихме анализ в Министерството на финансите, за да гарантираме нормалното функциониране на системите в държавата до края на март", информира Петкова.
По думите ѝ приходите за януари са в размер на 3,277 млрд. лева, а разходите - 3,684 млрд. лева, което формира дефицит от 407 млн. лева. За февруари дефицитът ще бъде 1,735 млрд. лева, а за март - 1,491 млрд. лева, като общият недостиг за първото тримесечие ще достигне 3,634 млрд. лева.
"Този резултат е следствие на неразумното използване на публични средства през последните три години", заяви министърът. Тя поясни, че ще бъдат използвани средства от фискалния резерв за покриване на текущите разходи до приемането на бюджета.
По-късно от пресцентъра на Министерския съвет съобщиха, че правителството е оттеглило от Народното събрание освен законопроектите за държавния бюджет, така и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и на НЗОК за 2025 г. С новото решение се оттеглят и предложенията за тяхното разглеждане в Народното събрание.
Оттеглят се и данъчните законопроекти, внесени в НС от служебното правителство. Това са РМС № 822 от 29 ноември 2024 г. за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност; РМС № 807 от 22.11.2024 г. за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове; РМС № 809 от 27.11.2024 г., за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане и РМС № 806 от 22.11.2024 г., за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Новото правителство отменя и още три решения, приети от служебното правителство. Това са РМС № 854 за одобряване на Стратегия за управление на държавния дълг за периода 2025 г. - 2028 г.; РМС № 866 за утвърждаване на нормативи за час програма на Българската национална телевизия и Българското национално радио за 2025 г., допълнено с РМС № 900, и РМС№ 868 за приемане на стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2025 г., допълнено с РМС № 899.
Отмяната на актовете се налага във връзка с оттеглянето от НС законопроектите за държавния бюджет и за бюджетите на ДОО и на НЗОК за 2025 г. С новите основни параметри и допускания на проекта за държавен бюджет за 2025 г., съобразно политическите приоритети за управленския мандат на правителството, ще се гарантира законосъобразното прилагане на нови нормативи за час програма на обществените медии за 2025 г. и нови стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2025 г., в съответствие с определените със закона бюджетни взаимоотношения с централния бюджет. От друга страна, с разработването на нова Стратегия за управление на държавния дълг ще се осигури консистентност и съгласуваност на политиката по управление на държавния дълг с новите бюджетни документи за 2025 г.
ddoko-doko
на 23.01.2025 в 17:20:15 #2Сметката ще я платят обикновените хорица.
oxoo
на 23.01.2025 в 12:33:08 #1Работата е ясна,подготвят ни пак за"постна пица",обаче само за една част от населението,а украина и държавният апарат си остават преоритет разбира се.