За да разберете, защо Европа инвестира толкова много време и усилия в запазването на Гърция в еврозоната, най-добре показва една реч на шефа на ЕЦБ Марио Драги отпреди 3 години, анализира агенция Блумбърг.

Точно по време на пика на дълговата криза в Европа през юли 2012, Драги обеща да направи всичко необходимо, за да запази целостта на валутния съюз и да покаже, че прекратяването на членството в нея е невъзможно.

Рискът от прекрачването на това обещание може да обясни защо една страна, която държи едва 2 процента от икономиката на еврозоната, получава толкова голямо внимание от всички най-висши европейски лидери. А те от своя страна се опитват да спасят една страна, която има по-малко население от американския щат Охайо.

„В запазването на еврозоната цяла е инвестиран много голям политически капитал", казва Елвин де Гроот, главен икономист в холандската банка Rabobank International в Утрехт. „Точно заради това, ако позволим Гърция да напусне еврозоната, казваме ясно на пазарите, че тя може лесно да бъде променяна и отказът от членство става реален", допълва още той.

Така, при грешка с изпускането на Гърция, в бъдеще спекулациите при следваща проблемна страна, че може да напусне еврозоната, ще бъдат съвсем основателни.

А това би могло да доведе до това, което Марио Драги успя да избегне благодарение на речта си от 2012 година - инвеститорите да поискат по-високи лихви за заеми на страни от еврозоната, застрашавайки по този начин тяхното икономически възстановяване.