Ролята на общата европейска валута в световната финансова система намалява, констатира Европейската централна банка в ежегодния си доклад, публикуван днес.

Делът на еврото във валутните резерви на държавите в света се съкращава през 2015 година с 0,6 процентни пункта, до 19,9%. А това  е минимално от 2000 година равнище.

„Освен това, делът на еврото във валутните резерви и спаднал с почти три процентни пункта от пика през 2009 година, тоест до възникването на кризата със суверенните дългове в еврозоната”, пише още в доклада на ЕЦБ.

При дълговите инструменти, номинирани в чуждестранни валути, делът на еврото се е понижил с 10,5 процентни пункта, до 21,9%, при международните заеми  - с 6,7 п. п., до 21,3 на сто.

Еврото остава втора по значимост валута в международната парична система, но със значително изоставане от ролята на американския долар, пише в доклада.

Щатският долар продължава да бъде основна резервна валута, но и неговият дял в глобалните валутни резерви се е понижил през миналата година с 0,9%, достигайки 64,1% - най-ниско ниво от 1999 година насам.

В годишния доклад на ЕЦБ се посочва, че като цяло еврото и американският долар са загубили част от тяхната роля на основни международни валути, като през миналата година делът им в глобалните валутни резерви е ударил 15-годишно дъно.