Американският долар поевтиня до 7-седмичен минимум в четвъртък под натиска на инвеститорските страхове от заявката за водене на протекционистка политика от Тръмп.
Вчера новият американски президент одобри строителството на стена по границата с Мексико, за да ограничи емиграцията. Преди дини САЩ обяви, че се оттегля от споразумението за тихоокеанско сътрудничество, ще се преразглеждат условията на пакта за свободна търговия в Северна Америка.
Днес сутринта еврото расте спрямо долара с 0,12 процента до $1,0757, като е близо до 7-седмичния максимум постигнат във вторник на $1,0775.
Спрямо йената доларът днес не показва динамика, търгувайки се на ниво 113,32 йени. Американската валута остава близо до двумесечен минимум, въпреки че доходността на държавните облигации на САЩ е на максимално от 4-седмици ниво.
Мексиканското песо в сряда се укрепи до най-високия си курс спрямо долара от три седмици насам. Днес сутринта то се търгува по 21,1055 песо за един долар.
Британският фунт стерлинг нарасна с 0,18 процента до $1,2656, отбелязвайки най-високата си стойност от шест седмици, благодарение на надеждите за търговско споразумение между САЩ и Великобритания.
Индексът на долара към 6-те основни валути сутринта спада с 0,16 до 99,865 пункта. По-рано показателят се понижи до 99,793 пункта, най-ниско ниво от 8 декември.
Като цяло доларът отслабва, въпреки ралито на Уолстрийт, където борсовият индекс Dow Jones Industrial Average вчера достигна ниво над 20.000 пункта за първи път в историята.Независимо от редица решения на Доналд Тръмп в полза на бизнеса, неговата риторика и вече действия в посока провеждането на протекционистка политика, повдигат доста въпроси около бъдещето на американската и световна икономика.