Американският долар отново се засилва умерено спрямо основните валути при търговията в петък на фона на нарастващите опасения по отношение глобалното икономическо възстановяване от пандемията COVID-19.
Днес сутринта към 10:30 часа българско време общата валута поевтинява с 0,14% - до 1,1830 долара за едно евро в сравнение с $1,1845 за евро в края на предходната сесия.
Спрямо японската валута американската се покачва с 0,20% - до 110,03 йени за долар срещу 109,72 йени за долар вчера.
Стойността на еврото по отношение на японските пари се увеличи с 0,22% до 130,24 йени спрямо 129,95 йени за евро при закриване на търговията в четвъртък.
Британската лира стерлинг в петък сутринта поевтинява спрямо долара 0,19% до $1,3768 за един паунд.
Индексът ICE Dollar, който измерва стойността на щатския долар спрямо шест основни валути в света, се покачва с 0,1%. Показателят WSJ Dollar, който проследява динамиката на долара спрямо 16 основни световни валути, добавя 0,16%.
Японското правителство реши да въведе извънредно положение в Токио за периода на Олимпийските игри във връзка с влошаващата се ситуация с разпространението на COVID-19, съобщи Киодо в четвъртък. Според агенцията по-рано властите са искали да се ограничат до по-меки мерки в Токио, но в столицата на страната се отбелязва нарастване на заразените с коронавирус.
Разпространението на нови варианти на COVID-19 и възможното въздействие на това върху развитието на световната икономика влияе негативно върху апетита на инвеститорите за риск, отбелязва Trading Economics.
Протоколът от заседанието на Федералния резерв през юни, публикувано в сряда, показва, че някои от лидерите на Централната банка на САЩ виждат възможност за по-рано от очакваното намаляване на стимулите на фона на засилващата се икономическа активност в страната. Други обаче отбелязват, че по-слабите от очакваните данни за пазара на труда в САЩ през май изискват Фед да бъде търпелив при планирането на следващите си стъпки.
Като цяло лидерите на Федералния резерв по време на срещата на 15-16 юни стигнаха до заключението, че напредъкът в придвижването към целите на регулатора все още е недостатъчен за промяна на паричнокредитната политика.
Междувременно Европейската централна банка публикува в четвъртък официалните резултати от преразглеждането на стратегията си за парична политика, преразглеждайки целта си за инфлация. Регулаторът заяви в изявление, че ЕЦБ вярва, че най-добрият начин за поддържане на ценовата стабилност е да се стреми към целта за инфлация от 2% в средносрочен план. В същото време регулаторът отбелязва, че целта за инфлация е симетрична. Това означава, че положителните или отрицателните отклонения от целта са нежелани.