Кредитите в страната бележат умерен темп на растеж през първото тримесечие на годината, показва доклад на международната рейтингова агенция Fitch Ratings.

Въпреки, че имахме опасения, че премахването на рестриктивните мерки от страната на Българската народна банка към кредитирането в страната ще доведе до засилване на теглените кредити, то те не се оправдаха и през първите три месеца на годината ръстта е нормален, посочиха експертите от агенцията.

„Търсенето на потребителски кредити в България постепенно се нормализира и засега се движи в едни умерени граници", заяви директорът на отдел финансови институции в международната агенция Крис Бирни.

В доклада още се посочва, че банките в страната постепенно променят своята политика за предоставяне на традиционни корпоративни кредити към осъществяването на по-рисковани и по-доходоносни начинания, като кредитиране на нововъзникващи и малки и средни предприятия.

Тази насока на кредитиране в страната не е ососбено развита и крие сериозни рискове от лоши кредити за банките, поради липсата на нужните гаранции от маките компании, се казва още в доклада.

Въпреки ръста в усвояване на рисковани активи, банките все още се радват на адекватна капитализация и в повечето случаи имат добър източник на вътрешен капитал, поясняват още международните експерти.

Чуждестранните банки в страната могат да ползват като подобен източник своите банки-майки, които към момента показват готовност да инжектират значителни средства в увеличаване капитала на своите български представителства.

Докато местните банки доказват способността си да набират нетрадиционни средства под формата на първични публични предлагания, както стана с Първа инвестиционна банка и Корпоративна търговска банка, пише в доклада.

В страната близо ¾ от банките са собственост на чуждестранни финансови институции, които са изиграли важна роля за развитието на рисковия мениджмънт, контролните функции на банките, както и внедряването на модерна IT инфраструктура и нови продукти, споделят от Fitch.