От КНСБ поздравяват финансовия министър Асен Василев, че е успял да сведе до 3% дефицита в бюджета, но от синдикалната организация имат критики относно разходната част на бюджета. Пред News.bg главният икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания Любослав Костов е доволен, че дефицитът от 3% в бюджета е точно така, както синдикалната организация е говорила от ден първи - намаляване на капиталовата програма и извеждането и до реалистични норми на инвестиционни проекти, които могат да се реализират до края на тази година.

Той открои, че събираемостта на данъците върви добре, отчетните данни от Министерство на финансите дава допълнителни данъчни приходи, добавянето на парите от Плана за възстановяване и устойчивост и като се съберат числата се получават 5-6 млрд. лв. по-малко дефицит без пипане на данъци от допълнителни политики, което свежда дефицита в бюджета до 3%. Дотук с хубавите неща, за които КНСБ може да поздрави финансовия министър.

КНСБ не са доволни от разходната част на бюджета и имат критики спрямо нея с аргумент, че няма политика по доходите, която да компенсира инфлацията или загубената инфлация на всички, за които държавата плаща в обществения сектор - за социалните работници, за хората в държавното управление, за лекарите и медицинските сестри, за учителите и академичните преподаватели, за селскостопанската академия, БАН, културните институти, читалищата. Ако погледнем числата от националната статистика, то работещите в обществения сектор от 2021 г. досега са загубили 8.2% реална покупателна способност. Сега тези хора днес могат да си купят с 8% по-малко стоки и услуги, отколкото преди 2 години и половина, посочи Костов.

Той добави, че поне до края на настоящата години гореизброените хора, които упражняват професиите в обществения сектор техният доход ще бъде такъв в условията на все още висока инфлация. До края на годината инфлацията няма много да спадне, изтъкна икономистът.

КНСБ очаква 3% дефицит в бюджета и лобито на гражданите да надделее

КНСБ очаква 3% дефицит в бюджета и лобито на гражданите да надделее

Синдикатът не вижда намаление на цените

КНСБ ще подкрепят бюджета само от гледна точка на това, че е направен с 3% дефицит, но не подкрепят политиката на доходите, защото са предвидени средства само за педагозите и има много недофинансирани сектори. "Не можем да дадем еднозначна оценка за бюджета. Подкрепяме приходната част, а в разходната част имаме забележки. Първо трябва да се компенсира инфлацията, второ да се вдигнат доходите с 10%, трето минималната заплата е замразена и няма да се вдигне от 1 юли, а знаем какво пише в Кодекса на труда от догодина и поне с малко да си облекчим живота. Трябваше ДДС-то за ресторантите, за хляба и брашното да се върне на 20%, но доколкото чух господин Василев не го предвижда в бюджета", коментира Костов.

КНСБ имат много забележки към бюджета, но като цяло Асен Василев е прибрал макрорамката на бюджета, в границите на нормалното сме, но няма ключови сектори, които да бъдат финансирани. Само за сравнение Костов даде пример, че частният сектор е вдигнал покупателната си способност от 2021 г. досега с 2.5%, а хората в обществения сектор за загубили 8.2%. Разликата между реалната покупателна способност на работещите в частния и на работещите в държавния сектор вече е над 10%.

"Да работиш учител, да работиш лекар става все по-малко престижно и все по-ниско платено и няма как да привличаме кадри с ниски заплати. Трябва да има изпреварващ ръст на инфлацията, който да съответства и на ръста в частния сектор. Иначе държавата отслабва своите позиции и губи ключова роля като дял от БВП и това, което преразпределя. Държавата е длъжник на работниците и ние не виждаме с този бюджета да се реваншира за всичко това, което се случи през последните 2 години, тъй като работниците и средната класа понесоха основното натоварване от кризите", изтъкна Любослав Костов.

Василев анонсира проектобюджета, влизаме в 3-те процента дефицит

Василев анонсира проектобюджета, влизаме в 3-те процента дефицит

На среща с депутатите от Комисията по бюджет и финанси

Той се надява да има промени в бюджета между първо и второ четене. КНСБ ще направят предложения в бюджета с конкретни законодателни текстове, за конкретни агенции като например за хората в НОИ, за БНР, за Държавна агенция "Архиви", за хората в културните институти също са пред стачна готовност. Костов се надява депутатите да припознаят законодателните текстове, които КНСБ ще внесе. "Не става въпрос за това кой управлява и кой е в опозиция, а като е за хората и като е за това да им вдигнеш доходите, да си стиснат ръцете и да ги подкрепят. Никой няма да ги обвини за нищо, че са гласували с едните, а пък са гласували с другите. Напротив - даже хората ще ги поздравят, ако гласуват например да вдигнат парите на хората в читалищата, които и без това са около минимална заплата", подчерта Костов.

За дефлацията, която се забелязва в последния месец на някои хранителни стоки и ще продължи ли тя, Костов коментира, че дефлацията е минус 0.1% за период от 30 дни. В дългосрочен период инфлацията не е дефлация, а има намаление на темпа на ръста на инфлация, което в икономиката се нарича дезинфлация, а не дефлация, обясни Костов и добави, че категорично стоките и услугите не намаляват. Този минус 0.1% се получи от това, че почивките, покупката на техника намаляха в резултат на свитото потребление заради обедняването на хората и загубата на реална покупателна способност.

"Ако видите инфлацията на храните, тя продължава да е продължителна, ако видите средногодишната инфлация тя продължава да е над 10% и далеч сме от това да се успокояваме. В крайна сметка накъдето и да отива инфлацията, правителството дължи конкретни политики за работещите за даден период и тогава, когато не ги подкрепяше, когато нямаше редовен кабинет, когато нямаше програма за управление, когато управляваха 4-5 поредни служебни кабинета, които нямаха правомощията да правят подоходна политика. Е, в момента имаме редовен кабинет, който има всичките правомощия на света и в крайна сметка е редно да плати цената на работещите, защото те бяха ощетени", настоя Костов.

Относно необходимата издръжка на живот на едно семейство, Костов заяви, че нетният размер заплащане за издръжка на живот на един работещ в едночленно семейство са необходими 1452 лв., но излизат по-малко заради данъците и осигуровките. В двучленно семейство са необходимо малко повече средства, но след две седмици КНСБ ще обяви нови данни за издръжката на живот за последното тримесечие. КНСБ има основание да иска минималната работна заплата да се вдига и да отива към издръжката на живот, за да няма работещи бедни, да се намаляват неравенствата и бедността и в същото време да се освобождават подоходните групи от данъци и да се въведе необлагаем миниум, за да потребяват повече, за да се движи икономиката и да има малко повече социална справедливост.

Василев обещава нов бюджет до края на юли

Василев обещава нов бюджет до края на юли

Депутатите удължиха отново бюджета