Финансистите с високи доходи от Уолстрийт може да се окажат най-печелившите от плана на президента на САЩ Доналд Тръмп за намаляване на данъците, който има за цел да подпомогне най-вече малките семейни бизнеси.

Тръмп призова за нова данъчна ставка от 25% за "прехвърлящите" предприятия, което може да означава големи спестявания за собствениците на еднолични търговци и партньорства, които в момента плащат 39.6% налог върху приходите си.

Но би могло да означава и неочаквана печалба за партньорите във фондовете за частен капитал, тези за рисков капитал и хедж фондовете, освен ако Конгресът не намери начин как да им попречи да се възползват от новата по-ниска ставка.

Високопоставеният член на Финансовия комитет на Сената Рон Уайдън каза, че Демократите подкрепят данъчните облекчения за малки фирми като "чистач, гараж, ресторант". Той обаче заяви, че планът на Тръмп ще създаде "съвсем нов набор от богати хора, които ще могат да избегнат данъците си чрез тази нова разпоредба".

Реформата на президента поставя под въпрос облагането на около 95% от американските предприятия, които не са публични корпорации.

"Прехвърлящите" бизнеси, които не са публични, като еднолични търговци, дружества с ограничена отговорност и партньорства, не плащат сами данък върху дохода. Вместо това печалбите им се прехвърлят директно към техните собственици, които плащат данък върху тях по индивидуалните данъчни ставки.

Малка част от тези собственици на бизнес плащат максималната индивидуална данъчна ставка от 39.6%, която е дори по-висока от настоящата максимална корпоративна данъчна ставка от 35%.

Доналд Тръмп представи революционната си данъчна реформа

Доналд Тръмп представи революционната си данъчна реформа

Планът е за ниски данъци, нови работни места и стимулиране на бизнеса

Тези бизнесмени отдавна се оплакват, че това е несправедливо, особено предвид факта, че много мултинационални компании плащат значително по-малко от 35%-ния корпоративен данък, използвайки множеството пропуски и данъчни облекчения за глобални корпорации.

Републиканците се заеха с решаването на проблема, подкрепяйки нова данъчна ставка от 25% за приходите, прехвърлени от "малки и семейни предприятия" на техните собственици.

Проблемът според критиците на Тръмп е, че финансовите субекти като фондовете за частен капитал, тези за рисков капитал и хедж фондовете също са партньорства по смисъла на закона, чиито богати партньори ще получат значителни данъчни облекчения върху големи части от доходите си, освен ако депутатите в Конгреса не намерят начин да ги изключат.

Планът на Тръмп предвижда мерки за предотвратяване на прехвърлянето на личните доходи в бизнес доходи, за да се измъкнат от високата лична данъчна ставка. Тези мерки обаче трябва да бъдат изработени от членовете на Конгреса. Създаването на подобно законодателство ще е много трудно, смятат данъчни експерти.

"Винаги се говори за това как да се разграничат "добрите" прехвърлящи се приходи от "лошите" прехвърлящи се приходи. Проблемът е, че е това е изключително трудно да се направи и няма начин да се начертаят ясни граници, които да не бъдат манипулирани", каза Сет Ханлън от Центъра за американски прогрес.

Според критиците идеята, че по-ниският процент на преминаване би помогнал на малките предприятия е "просто измама".

Министърът на финансите Стивън Мнучин преди 2 седмици гарантира, че партньори в компаниите за услуги като счетоводни, правни и финансови фирми няма да се възползват от новия, по-нисък процент на прехвърляне.

Виктор Флейшър, професор по право в Университета в Сан Диего, също смята, че това ще е предизвикателство. "Все пак смятам, че вероятно може да бъде направено", посочва той.