Необслужваните кредити в Индия са достигнали рекордно ниво в средата на годината - 9,5 трилиона рупии или 145,5 милиарда долара. И изглежда една от най-бързо развиващите се икономики в света никак не е близо до решаването на проблема с "лошите" заеми.

Изчисленията на Reserve Bank of India показват, че общо необслужваните задължения и преструктурираните кредити на финансовите институции са нараснали с 4,5% към края на юни. За предходните шест месеца те се бяха увеличили с 5,8%, съобщава CNBC.

Банките все още са основният източник на финансиране за компаниите в Индия. "Лошите" заеми обаче ядат от печалбите им и ограничават възможността за кредитиране, което е от съществена важност особено за по-малките фирми.

Тежестта на необслужваните задължения върху индийската икономика вече е осезаема. Тя отчете най-слабия си растеж за последните три години за тримесечието между април и юни.

Една от причините за задълбочаване на проблема е политиката на централната банка. По принцип всеки кредитор е длъжен на определен период да оценява отпусканите от нея заеми. В зависимост от степента на риска тя трябва да начислява т.нар. провизии за тези, при които има проблеми със събираемостта. Въпросната провизия е като застраховка за банката, ако изплащането на задължението се забави или бъде напълно спряно.

В момента в Индия изискванията предвиждат финансовите институции да отделят много голям процент провизии за заемите. Той е 50% за обезпечените кредити на дружества, които са в производство по несъстоятелност, и 100% за необезпечени.

Дузина от най-големите такива случаи се изчисляват на 1,78 трилиона рупии или една четвърт от необслужваните заеми.

От рейтинговата агенция Fitch изчисляват, че индийските банки ще се нуждаят от 65 милиарда долара допълнителен капитал до март 2019 година, за да отговорят на глобалните изисквания към финансовите институции от споразумението "Базел III".

Експертите от Moody"s изчисляват, че топ 11 на кредиторите в страната ще се нуждаят от 15 милиарда долара финансиране. А правителството разполага с едва 3 милиарда долара за преструктуриране на финансови институции.