Плюсовете и минусите от едно евентуално приемане на България в Банковия съюз на ЕС ще се превръщат във все по-коментирана и важна за обществото тема с наближаването на сроковете ЕЦБ да вземе решение по този въпрос. Някои важни аспекти бяха коментирани през изминалата седмица от председателя на Управителния съвет на "Райфайзенбанк (България)" Оливер Рьогл.
"Банковият съюз може да намали рисковете за банковата ни система. Това е така, защото надзорът на ЕЦБ е много строг и много обективен. Чрез него и местния надзор ще бъде по-строг и обективен, защото той ще е подчинен на ЕЦБ. При банковия съюз местните политици не могат да влияят върху надзора по какъвто и да е начин и това е много важно за стабилността на банковата система. Важно е, защото видяхте какво се случи преди пет години с КТБ. Една такова нещо като голяма банка да фалира по такъв бърз и ужасен начин няма да е възможно в Банковия съюз", каза Рьогл.
Заместник-председателят на УС на "Райфайзенбанк (България)" Добромир Добрев засегна още няколко допълнителни ефекта от евентуалното влизане на България в Банковия съюз и в Еврозоната.
"Има много плюсове от влизането на България в Еврозоната. Това са намаляването на транзакционните разходи, отпадането на всякакъв валутен риск, по-голяма стабилност на банковия сектор и други. Що се отнася до въпроса какво ще стане с цените, отговорът има няколко аспекта. Ако говорим за проинфлационна спирала, която да дойде от влизането, такава няма да има. Ако говорим за евентуално закръгляне на цените при преминаването им от левове в евро, такъв ефект може да има, но той няма да е силен - в размер на около 0.2%-0.3%. Ще има обаче един друг ефект и той ще е по линия на конвергенцията на цените. Ние се стремим да достигнем във всяко едно отношение средните нива на доходите в ЕС, но това върви паралелно с достигането на средноевропейските нива и на цените. Няма как цените в ЕС да се понижат. По-скоро нашите ще вървят нагоре към средноевропейските, докато не ги достигнат. Но това ще стане и без да влезем в ЕС. Тук по-важно е доходите да се повишават повече и по-бързо от цените", коментира Добрев.