Влизането на България в двугодишния тестов период за приемане на единната валута (Европейския валутен механизъм 2), може да породи някои негативи за икономиката на страната.

Това съобщи финансовият ни министър Пламен Орешарски по време на осмия икономически форум в Брюксел, който тази година беше на тема: „Регулиране в световен мащаб и икономически и валутен съюз в Европа".

Министър Орешарски, който направи изказване по време на третата сесия на събитието относно насърчаване на наваксването и сближаването в ЕС, коментира, че влизането ни в ЕВМ2 може би ще бъде в известна степен негативно, но като цяло благодарение на малката и отворена икономика на страната, двугодишния тестов период, няма да има големи отрицателни последствия.

Според предварителната информация, България иска да се присъедини към Европейския валутен механизъм в началото на лятото, но официални преговори с ЕК по този въпрос все още не са започвани.

За нас е изключително важно да запазим същия фиксиран курс евро-лев през този двугодишен тестов период, което ще се осигури чрез запазването на паричния съвет и отказването от 15% марж в динамиката на националната валута спрямо еврото, поясни още Орешарски.

Нашата водеща цел е задълбочаване на макроикономическото равновесие и устойчиво покритие на Маастриихтския критерии за ценова стабилност, доколкото подържането на останалите под референтните стойности не поражда съмнения. Нейното изпълнение ще предпостави и реализирането на целите, свързани с бъдещо членство на страната в Еврозоната, заяви още финансвия министър.

"Успоредно с това си даваме сметка и за необходимостта да посрещнем множеството предизвикателства в структурно отношение - подобряване на конкурентостпособността на икономиката, гъвкавостта на пазара на труда, модернизиране на ключови публични сфери. Реформираме съдебната система, като полагаме усилия и за намаляване на административните тежести върху бизнеса в интерес на един още по-благоприятен инвестиционен климат", бяха още думите на Орешарски. 

В макро-икономически план влизането ни в Еврозоната няма да се различава много от това на провеждането на политика на Паричен съвет през последните години, като не се очакват драматични промени в икономиката след приемането на еврото.

За нас приемането на единната валута и присъединяването към Еврозоната е средносрочна стратегия, с която не трябва да се прибързва, съобщи финансовият ни министър. Първо България трябва да покрие всички критерии за влизането в общността на богатите, като засега проблеми създава единствено инфлацията.

2007 година е ключова за България, защото членство в ЕС доказва успешното икономическо развитие и реформи в страната, уточни министър Орешарски.

Към момента над 75 % от икономиката е в частния сектор, като този процент е практически 100% във финансовата система. Реалният икономически растеж в последните години е около 6 %, посочи още финансовият министър.

Публичният дълг бележи устойчива тенденция на намаление и от над 120 % в средата на 90-те години днес се ориентира около 20 %. Пламен Орешарски допълни още, че държавният бюджет приключва трета поредна година с излишък, надхвърлящ за миналата година 3,3%, а размерът на чуждите инвестиции за отминалата година надхвърли 15% от БВП.

България ще продължи да води строга фискална политика и че ще се полагат усилия страната бързо да се адаптира към стандартите и практиките на ЕС, каза в заключение финансовият ни министър.