Това съобщи финансовият ни министър Пламен Орешарски по време на осмия икономически форум в Брюксел, който тази година беше на тема: „Регулиране в световен мащаб и икономически и валутен съюз в Европа".
Министър Орешарски, който направи изказване по време на третата сесия на събитието относно насърчаване на наваксването и сближаването в ЕС, коментира, че влизането ни в ЕВМ2 може би ще бъде в известна степен негативно, но като цяло благодарение на малката и отворена икономика на страната, двугодишния тестов период, няма да има големи отрицателни последствия.
Според предварителната информация, България иска да се присъедини към Европейския валутен механизъм в началото на лятото, но официални преговори с ЕК по този въпрос все още не са започвани.
За нас е изключително важно да запазим същия фиксиран курс евро-лев през този двугодишен тестов период, което ще се осигури чрез запазването на паричния съвет и отказването от 15% марж в динамиката на националната валута спрямо еврото, поясни още Орешарски.
Нашата водеща цел е задълбочаване на макроикономическото равновесие и устойчиво покритие на Маастриихтския критерии за ценова стабилност, доколкото подържането на останалите под референтните стойности не поражда съмнения. Нейното изпълнение ще предпостави и реализирането на целите, свързани с бъдещо членство на страната в Еврозоната, заяви още финансвия министър.
"Успоредно с това си даваме сметка и за необходимостта да посрещнем множеството предизвикателства в структурно отношение - подобряване на конкурентостпособността на икономиката, гъвкавостта на пазара на труда, модернизиране на ключови публични сфери. Реформираме съдебната система, като полагаме усилия и за намаляване на административните тежести върху бизнеса в интерес на един още по-благоприятен инвестиционен климат", бяха още думите на Орешарски.
В макро-икономически план влизането ни в Еврозоната няма да се различава много от това на провеждането на политика на Паричен съвет през последните години, като не се очакват драматични промени в икономиката след приемането на еврото.
За нас приемането на единната валута и присъединяването към Еврозоната е средносрочна стратегия, с която не трябва да се прибързва, съобщи финансовият ни министър. Първо България трябва да покрие всички критерии за влизането в общността на богатите, като засега проблеми създава единствено инфлацията.
2007 година е ключова за България, защото членство в ЕС доказва успешното икономическо развитие и реформи в страната, уточни министър Орешарски.
Към момента над 75 % от икономиката е в частния сектор, като този процент е практически 100% във финансовата система. Реалният икономически растеж в последните години е около 6 %, посочи още финансовият министър.
Публичният дълг бележи устойчива тенденция на намаление и от над 120 % в средата на 90-те години днес се ориентира около 20 %. Пламен Орешарски допълни още, че държавният бюджет приключва трета поредна година с излишък, надхвърлящ за миналата година 3,3%, а размерът на чуждите инвестиции за отминалата година надхвърли 15% от БВП.
България ще продължи да води строга фискална политика и че ще се полагат усилия страната бързо да се адаптира към стандартите и практиките на ЕС, каза в заключение финансовият ни министър.
Filco
на 01.06.2007 в 17:00:37 #3От къде изкопаха БСП това финансово недорозумение и го типосаха за Министър на Финансите! Този е от най-типичният случай на бюрократични чиновници! Едва ли се подписва някъде! Такива бягат от всякаква отговорност и прехвърлят вземането на решенения по йерархията към подчинените си, или към началниците си! Този Министър ни навлече не само пълен застои в икономиката и финансовите дела на държавата, а дори ни набута в трагично влошаване на финансовите показатели на страната! Този Министър обслужва само задгранични финансови интереси в ущърб на България и помага на най-крупния български частен капитал да извива ръцете на наемният труд! Това дава отражение в систематичното обедняване на средно-статистическият български гражданин и това го кефи!
Znaesht
на 01.06.2007 в 13:32:43 #2Без инфлация не може да има икономически растеж...ако така погледнеш на нещата..може да се разглежда като негатив
Abadbobata
на 01.06.2007 в 13:27:55 #1Какви негативи може да породи? Ние не покриваме единствено критерия за инфлация. Ако го покрием, значи ще имаме ниска инфлация. Ниската инфлация негатив ли е? И нещо бих предложил. От сега да се приеме закон, който да задължи всички да пишат цените навсякъде и в евро и в левове от сега и дова да продължи още 2 години след като приемем еврото. Щото изрудите просто ще сменят левове с евро насякъде.