Ако притежавате дома си, може би сте забелязали, че "покривът над главата" ви става все по-скъп, при това все по-бързо. Почти всяка част от имотния пазар (по целия свят) - с изключение на някои типове апартаменти в Лондон - процъфтява. Цените през юни са нараснали с най-ускорени темпове от 2004-та година, което кара потенциалните купувачи на жилища да се притесняват дали не са изтървали момента на покупка.
Не само жилищата обаче стават все по-скъпи. Акциите, облигациите, суровините, криптовалутите и много други активи забелязаха резки движения нагоре след удара на пандемията. Голямото нарастване на активите със сигурност кара инвеститорите да се чувстват добре и поражда надежди, че икономиката е на прав път, често в "самоукрепващ се цикъл".
Но когато всичко върви нагоре, пазарите могат внезапно да се обърнат, без предупреждение и дори без видима причина. Много активи, които са при балонизирана, спрямо историческите си, стандарти територия, могат да регистрират бързо и рязко поевтиняване, дори и само заради масовата инвеститорска психология (поддаването на паника).
А толкова много неща могат да се объркат.
Федералният резерв може да обърка края на количественото облекчаване, причинявайки избухване на панически разпродажби в стил 2013-та година; нарастването на инфлацията може да се задържи, водейки централните банки по света да повишават лихвите в борбата срещу по-високите цени; поредната вълна от Covid, или появата на нова по-заразен, или смъртоносен щам, могат да доведат до нови шокове и намаляване на очакванията за възстановяване на световната икономика и др.Ето пет потенциални балона и заплахите пред инвеститорите свързани с тях, според финансовото издание The Telegraph:
Цените на жилищата
Цените достигнаха до рекорди това лято. Средното ниво на имотните нива за Обединеното кралство са нараснали до 266 000 паунда - с 31 000 паунда по-високо в сравнение със същия период на миналата година, според Службата за национална статистика.
Бумът във Великобритания е само една част от изключително горещия глобален пазар на имоти. Цените в САЩ са се повишили с почти 15%, което е най-бързото им темпо от 30 години. Пазарът в Канада е нараснал с почти 14%. Пазарът на имоти в Нова Зеландия поскъпва с почти 30%.
Всичко това е доказателство за анализаторите от фондация "Резолюшън", че ниските лихвени проценти, блокираните спестявания и променящото се търсене са били по-важни фактори от опасенията свързани с пандемията във Великобритания и останалите страни по света.
Краят на данъчните облекчение в Обединеното Кралство е малко вероятно да спука имотния балон - но повишаването на лихвените проценти в бъдеще - би могло.Андрю Уишарт от Capital Economics очаква цените да се повишат с още 7.5% до края на 2023 г., подпомогнати от по-ниските лихвени проценти по ипотечните кредити. Той обаче признава риска от повишаване на лихвените проценти от страна на Bank of England.
"Ако Комитетът по парична политика предприеме значителен цикъл на затягане, може би повишаване на банковия лихвен процент до 1.50% на годишна база, цените на жилищата могат да спаднат с 4%", смята Уишарт.
Облигации
Семействата не са единствените кредитополучатели, които са свикнали изключително със свръхниските лихви.
Правителствата и предприятията също взеха сериозни заеми от началото на пандемията с минимални плащания, което им позволява да харчат без прекалено много притеснения.Ниските лихвени проценти по облигациите и високите цени на облигациите, пораждат опасения от фалити.
Британското правителство реализира най-големия си дефицит през 2020-21 г., като взе назаем 298 млрд. паунда. И все пак разходите за обслужване на дълга спаднаха до рекордно ниското ниво от едва 2% от приходите на хазната, в сравнение с 4% през 2019-20 г. и 7% през 2011-12 г. Но това вече е нараснало до 2.9 %, тъй като растящата инфлация увеличава разходите за обслужване на дълга.
Междувременно фирмите по целия свят също са взели големи заеми. Дълговете на нефинансовите предприятия в развитите икономики нараснаха от 165% от БВП през последните месеци на 2019 г. на 185 % до края на 2020 г., според Банката за Международен Сетълмент. На развиващите се пазари процентът скочи от 147% на 173% от БВП. Това оставя кредитополучателите уязвими за скок в лихвите.
Бари Найсбит, икономист от Националния институт за икономически и социални изследвания, казва, че степента на риска зависи от това колко внезапно ще настъпи покачването на лихвените проценти.
Акции
Американският S&P 500 бързо се възстанови от спада след блокировките заради коронавируса и редовно достига нови върхове.
Оптимизмът за растежа е едно, ако приемем, че намаляването на Фед ще бъде гладко и инфлацията няма да се превърне в проблем. Но ситуацията може да се усложни при нарушаване на едно от двете възприятия.
Марк Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Wealth Management, очаква "гладко кацане", тъй като Фед отслабва ускорителя, но е предпазлив от предстоящите опасности.
"Всеки доклад за инфлацията над 2% ще доведе до хор от призиви към Фед и други централни банки да овладеят стимулите, така че инфлацията да не излезе извън контрол", казва той."В същото време Фед знае, че прекалените опити за овладяване на инфлацията рискуват да поставят икономиката и пазарите на път за "трудно" приземяване.
"Хефеле очаква S&P 500 да се повиши от почти 4 500 сега до 4 800 пункта до юни 2022 г. Но с "лоша инфлация", криза на растежа или нов страх от Covid - пазарът може да падне до 3 800 пункта, изтривайки почти всички печалби през 2021 г., смята експертът.
Суровини
Реалната икономика е толкова голям риск, колкото и паричната политика, особено що се отнася до цените на суровините.
Медта предлага урок на всички инвеститори, които смятат, че тази година всичко трябва да продължи да поскъпва. Червеният метал удвои цената си между пролетта на 2020-та г. и май 2021 г., далеч над нивата преди пандемията. Но медта се "препъна няколко пъти, когато китайските власти предприеха действия за охлаждане на цените, след което опасенията от нова вълна от Covid удариха търсенето".
При ниските отливи този месец цените паднаха с 15% от пика си - високо според историческите стандарти, но знак за това колко бързо може да се промени процъфтяващия пазар.
Биткойн
Ако активите в реалния свят не са достатъчни, изглежда, че биткойнът е по пътя си към поредното повишение, след като за кратко отново премина над границата от 50 000 долара и се търгува близо под нея. През април най-голямата и стара дигитална валута достигна за момент нива от над 60 000 долара.
Андрю Бейли, управител на Банката на Англия, по категоричен начин се отнесе към биткойна по-рано това лято, като каза: "Криптоактивът не е пари (следователно терминът криптовалута е подвеждащ) и няма вътрешна стойност, защото няма подкрепата на централна банка. Крайната му стойност е "силно нестабилна и не може да бъде нищо", заяви още Бейли.
Инвеститорите е добре да имат наум сериозната волатилност на биткойна и потенциала за пукане на балона при дигиталните монети.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.