Събитията в Русия през миналия уикенд, свързани с "похода" на частната армия "Вагнер" на Сергей Пригожин, макар и съвсем кратковременни, се очаква да имат сравнително дълготрайно влияние на курса на рублата и на финансовия пазар като цяло в страната. На 26 юни руската валута бързо си върна спада от уикенда, укрепвайки се до ниво от 84,7 за долар.
"Сега има много емоции на пазара и отново икономическите фактори "избледняха" на заден план, а политиката доминира", коментира въпроса за "Известия" Михаил Зелцер, експерт по финансовите пазари в крупната финансова компания "БКС Светът на инвестициите".Според него, ще бъде трудно веднага да започне растеж на рублата и акциите на ковпанигте, защото това отнема време за адаптиране.
Но ако не се отчитат "сътресенията" напоследък, текущите цени на ценните книжа изглеждат добре за в бъдеще и техническото им "прегряване" до голяма степен е отстранено.
Въпреки факта, че ситуацията с Пригожин е разрешена, несигурността на финансовите пазари остава, казва от своя страна Андрей Маслов, анализатор във финансовата група "Финам". По думите му, най-вероятно темпът на отслабване на рублата, започнал преди 4 дни, ще се забави и рублата може да премине към известно укрепване - търгувайки се около 85 рубли за долар и 92 рубли за евро.
По-нататъшната динамика на руската валута ще се определя от комбинация от фактори, най-важният от които е състоянието на търговския баланс на страната. Ако той се влоши в средносрочен план, на фона на намаляване на износа, рублата ще бъде под натиск и може да достигне нива от 85-87 рубли за долар, оставайки на тези нива и в началото на есента, смята Полина Хвойницкая, ръководител на инвестиционна стратегия и анализи в банка.
Основните рискове за курса на рублата могат да бъдат също падащите цени на петрола и геополитиката, добавя Максим Тимошенко от инвестиционната компания "Руски стандарт".В резултат на това, до началото на есента валутната двойка USD/RUB може да се търгува в диапазона 85-90.
Подкрепата за руската валута може да дойде от излишък по текущата сметка на платежния баланс на Руската федерация и продажбата на юани в рамките на т.нар. бюджетно правило. През следващите месеци рублата ще остане волатилна и ще се търгува в диапазона 85-90 рубли за долар, очакват други анализатори, анкетирани от "Известия".
"В бъдеще валутният курс ще бъде повлиян от състоянието на търговския баланс, цените на петрола и геополитиката. Последните два фактора също могат да попречат на растежа на борсата през лятото", обобщават анализаторите.