Изминалите почивни дни в Русия, особено събота, бяха доста интересни от политическа гледна точка - бунтът на ръководителя на частната армия "Вагнер", Сергей Пригожин, просъществувал практически 1 ден, "заглъхна". Но потенциалната военна опасност се отрази на курса на рублата, и то доста.
В събота сутринта (24 юни) - след като стана известно за "похода" на част от бойците от "Вагнер" към Москва - курсът на рублата спрямо долара и еврото падна рязко.
Руските банки в събота сутринта продаваха долари и евро по курс, с около 10% по-висок от този за предходната седмица. В събота сутринта най-големите банки повишиха курсовете си - в много от тях американската валута можеше да се купи за 90 рубли, а европейската - за 100 рубли.
В късния следобед на същия ден, когато стана ясна вече известната ни "развръзка" на ситуацията, настъпи известно успокоение и на валутния пазар. Така, в събота следобед повечето големи руски банки предлагаха долара за малко под 90 рубли, а еврото за малко под 100 рубли, пише Прайм, по данни за обменните курсове от банките. Например в една от най-големите банки "Газпромбанк", в събота привечер доларът можеше да се купи за 88,25 рубли, а еврото за 94,1 рубли.
Ситуацията на вътрешния валутен пазар в Русия се стабилизира донякъде малко повече от час след началото на търговията на Московската фондова борса днес (понеделник) - рублата успя да си върне повече от половината от сутрешния спад, но все още остава в забележим минус спрямо миналата седмица, пише "Известия".
Курсът на щатския долар беше 85,83 рубли за долар 1 в 8,20 часа московско време, което е с 1,13 рубли по-високо от петъчното ниво на "затваряне" (в първите минути на търговията на Московската борса доларът се покачи до 87,23 рубли/$1). По това време, еврото струваше 93,62 рубли, като поскъпна с 1,28 рубли (в пика на растеж в началото на търговията, курсът му достигна 95,28 рубли за евро). Китайският юан се повиши с 15,3 копейки до 11,86 рубли (при 12,06 рубли в първите минути на търговията в понеделник).
Според експертите от "Интерфакс-ЦЕА", основната причина за отслабването на курса на рублата в началото на търговията на 26 юни е нарастването на политическото напрежение в страната, причинено от събитията от петък-събота с участието на частната военна армия "Вагнер", които бяха квалифицирани от органите на реда като опит за военен бунт.
Освен това, допълнителен натиск върху курса на руската валута оказва и като цяло нестабилната ситуация на световните капиталови пазари, поради опасенията на международните инвеститори, че повишаването на основните лихви (което се случи през миналата седмица) от най-големите централни банки в света, може да предизвика рецесия в световната икономика.
От друга страна, известна подкрепа за руската рубла оказват покачващите се цени на петрола. По-конкретно, цената на августовските фючърси за Brent на лондонската борса ICE Futures към 8,20 московско време беше 74,04 долара за барел, което е с 0,26% по-високо от края на предходната сесия. В петък тези паднаха паднаха с 0,4% до 73,85 долара за барел. Котировките на фючърсите за петрола WTI за август при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) сутринта се повишиха с 0,17% и достигнаха 69,28 долара за барел. Според резултатите от предходната сесия, те поевтиняха с 0,5% до 69,16 долара за барел. Като цяло, през изминалата седмица цената на Brent се понижи с 3,6%, а на WTI - с 3,9%.
Цените на акциите на руските компании
През изминалия уикенд не се търгуваха акции на Московската фондова борса. При извънборсовата търговия обаче, ценните книжа поевтиняха с 5-10% в събота, посочва Наталия Малих, ръководител на отдела за анализ на акциите в крупната финансова група "Финам".
Според нейните очаквания, е възможен спад на цените на акциите при търговията днес - макар и не в такава степен, както през уикенда. "Геополитиката напомни за себе си и има предпоставки за ескалация, така че някои инвеститори ще искат да намалят рисковете", добавя финансовият експертът.
По думите й, най-вероятно възходите и спадовете от уикенда (в политически и финансов аспект) ще се отразят на фондовия пазар с повишена волатилност през седмицата. Навярно ще има и такива, които ще решат временно да намалят позициите си в акции, т.е. да продават. В същото време, благоприятният изход от събитията през уикенда дава възможност да се разчита на продължаване на средносрочна тенденция за известно поскъпване, смята анализаторът.
Почивният понеделник
Днешният понеделник още в събота беше обявен за неработен ден в Москва, с изключение на някои административни дейности. Това неминуемо ще се отрази отрицателно на икономиката и съответно на бюджета не само на руската столица - която е и голям промишлен център, но и на цялата страна. И то без да се отчитат допълнителните щети от "стреса" върху много икономически сектори.
Според някои експерти, възможно е и ускоряване на забавилата се през последните седмици инфлация в Русия - поради политическата и икономическа несигурност.
Що се отнася до бюджета само на Москва. Ако приемем, че той, според изнесените данни е около 25 трилиона рубли годишно, то загубите за 1 работен ден са около 15 милиарда долара.
Десетки милиони, а може би и стотици милиони долари ще струват ремонтите и на повредените пътища в Русия, по които "дефилираше" преди два дни частната армия "Вагнер".