Русия започва тестове за голям обмен на криптовалути и разплащания с дигитални токени, за да облекчи трудностите при разплащанията, причинени от международните санкции. Тестовете стартират на 1 септември, съобщава Bloomberg.

Според информацията пробата ще обхване Националната система за платежни карти, като при успех тестовете биха могли да проправят пътя за създаването на платформи за търговия с криптовалути.

Въпросната система е създадена от централната банка през 2014 година и е избрана заради съществуващата инфраструктура и регулаторна рамка, която вече поддържа националните междубанкови плащания и картите Mir.

Снимка 661208

Източник: Явор Николов / Kandinsky 3.0

Ако тестовете са успешни, Русия може да разреши на Московската борса и на Валутната борса в Санкт Петербург да създадат платформи за търговия с криптовалути още през 2025 година. Според източниците търговията може да включва всяка една съществуваща криптовалута.

Централната банка на Русия насърчава криптовалутите, за да смекчи въздействието на санкциите

Централната банка на Русия насърчава криптовалутите, за да смекчи въздействието на санкциите

Банката ще позволи крипто за международни транзакции

Припомняме, че наскоро в страната беше официално прието подкрепено от руския президент Владимир Путин законодателство, легализиращо добива на криптовалути. То установи правила за дигитални токени, използвани при трансгранични транзакции. Всички те са под надзора на централната банка на Руската федерация.

Централната банка на Русия насърчава криптовалутите, защото няма друг избор

Тази година Централната банка на Русия препоръча на бизнеса да приеме "решения с множество възможности за избор", включително криптовалути и други цифрови активи. Призивът е свързан с управление на плащанията с чуждестранни партньори и противодействие на ефектите от западните санкции, които не спират да се увеличават след началото на руското нахлуване в Украйна.

Едни от най-мощните западни санкции бяха насочени срещу водещи руски финансови институции, включително Московската фондова борса и руската алтернатива на международната платежна система SWIFT. Руската федерация продължава да търгува и то все повече с Китай, Индия, Обединените арабски емирства, Турция и още много страни, но проблемите на бизнеса се усложнява все повече.

"Именно проблемите с плащанията са и едно от основните предизвикателства за руската икономика", заяви през юли пред руските медии Елвира Набиулина - управител на централната банка.

Гуверньорът подчертава, че новите финансови технологии създават възможности за схеми, които не са съществували преди. Такива, разбира се, са именно криптовалутите.

Над 400 000 българи притежават крипто - какво знаем за тях?

Над 400 000 българи притежават крипто - какво знаем за тях?

Крием спестявания от инфлацията или гледаме "европейски" на този актив и го използваме за инвестиции?