Европа има нова идея за това как де отговори на доминиращото положение на Америка. Банките от еврозоната се нуждаят от цифрово евро, за да отговорят на стремежа на американския президент Доналд Тръмп да насърчи стейбълкойните - вид криптовалута, която обикновено е обвързана с щатския долар, заяви гуверньорът на Италианската централна банка и член на Управителния съвет на Европейската централна банка Пиеро Чиполоне, цитиран от Reuters.

Малко преди неговото изказване Доналд Тръмп обяви, че ще насърчава развитието и растежа на законни и легитимни стейбълкойни, подкрепени с долари, в световен мащаб като част от по-широка криптостратегия. Чиполоне смята, че това ще помогне за привличането на още повече клиенти от банките и ще засили аргументите на ЕЦБ в отговов да пусне своя собствена цифрова валута - цифровото евро.

"Това решение най-много касае банките, тъй като те губят такси, губят клиенти. Ето защо се нуждаем от цифрово евро", казва Пиеро Чиполоне.

Снимка 451342

Източник: iStock

Стейбълкойните работят подобно на фондовете на паричния пазар, тъй като предлагат експозиция към краткосрочни лихвени проценти в официална валута, която почти винаги американски долар. Цифровото евро по същество би представлявало онлайн портфейл, гарантиран от ЕЦБ, но управляван от компании и банки. То ще позволи на хората, дори на тези, които нямат банкова сметка, да извършват плащания. Парите вероятно ще бъдат ограничени до няколко хиляди евро.

ЕЦБ: Намаляването на използването на пари в брой е сигнал за необходимост от цифрово евро

ЕЦБ: Намаляването на използването на пари в брой е сигнал за необходимост от цифрово евро

Въвеждането на цифровото евро "ще повиши международната роля на еврото"

Кредиторите обаче изразяват опасения, че цифровото евро ще изпразни касите им, тъй като клиентите ще прехвърлят част от парите си в сигурността на портфейл, гарантиран от ЕЦБ. Към момента централната банка на еврозоната експериментира как цифровото евро би работило на практика. Тя ще вземе окончателно решение дали да го пусне в обращение, едва след като европейските законодатели одобрят съответните нормативни актове.

Важно е да се отбележи, че тези цифрови пари няма да заместят съществуващите банкноти и монети, а ще предоставят допълнителна възможност за електронни транзакции. Така или иначе, цифровото евро е определяно от мнозина като "финансова революция".

ЕК предлага навлизане на дигитално евро - какво означава това?

ЕК предлага навлизане на дигитално евро - какво означава това?

60% от хората в еврозоната искат да продължат да имат възможността да използват и пари в брой