Търсенето на банкноти по света в момента се намира на своето 20-годишно дъно. Данните, цитирани от Би Би Си, идват не от другаде, а от компанията, която произвежда една трета от копюрите в глобален план.
Това е лоша новина както за привържениците на кеша, така и за тези, които печатат банкнотите.
Контекст: В огромна част от държавите има устойчива тенденция на намаляване на плащанията в брой. Тя се ускори допълнително с навлизането на NFC плащанията чрез смартфони и "умни" часовници. Те допълват стабилно растящия процент на използващите банкови карти, като предлагат още по-голямо удобство.
По време на пандемията се насърчаваха безконтактните плащания, като придобитите навици трудно се забравят. Освен това, централните банки в момента ограничават поръчките си за нови емисии и пазят заделените за тях средства заради икономическата несигурност.
Детайли: Всичко това се усеща най-добре от De La Rue - 200-годишният британски лидер в дизайна и изработката на банкноти за клиенти по цял свят. Според изпълнителния директор Клайв Вачър централните банки са правили големи поръчки по време на COVID пандемията и сега не правят нови поръчки, а се възползват от натрупаните наличности. По думите му обикновено така става при кризи, но този път ситуацията е по-тежка.
Така очакванията за годишната печалба са в рамките на малко над 20 млн. паунда - твърде нисък резултат за очакванията на пазара. Затова и акциите на De La Rue се сринаха с 30%.
В прав текст: "Очаквахме негативна тенденция и тя стана факт, но освен това вероятно ще е по-дълбока и ще продължи с 9 до 12 месеца повече, отколкото очакваме при нормален цикъл", призна Вачър.
Още нещо: Производителят на банкноти се оказа в риск... да остане без пари. Изпълнителният директор отбеляза, че вече се е наложило да започнат дискусии с банките кредитори на компанията за предоговаряне на задълженията заради влошената икономическа ситуация и повишаването на основния лихвен процент на Bank of England - по ирония на съдбата, един от ключовите клиенти на De La Rue.
Компанията има 1800 служители и работи със 140 държави.