Мечите пазари са неизменна част от инвестиционната игра. Проблемът обаче е как инвеститорите преминават през тях. А практиката сочи, че това често е по-най-лошия възможен начин.
Казано по друг начин - инвеститорите са склонни да чакат в началото на спада; започват да се притесняват, когато понижението стане по-сериозно; и панически разпродават, обикновено на дъното, където би трябвало да си кажат - мечите пазари идват и си отиват и са следвани от възстановяване и обикновено нови рекорди... Познат ли Ви е този сценарий?
Кой е първоизточникът на това поведение?
Известно е в поведенческата икономика, че усещаме болката от загуба много по-остро, отколкото чувстваме удоволствието от печалбата. Или когато гледаме как губил 20% от трудно припечелените си спестявания, сме емоционално много по-обвързани, отколкото когато видим същия резултат, но на положителна територия.
Как можем да се справим с тези емоции?
Два са начините. Първият - да ограничавате загубите, докато все още са на приемливи нива и преди да се обвържете емоционално.
Много експерти препоръчват да поставяте стопове за ограничаване на загубите в диапазона между 6 и 8%. Казано по друг начин - ако пазарът тръгне срещу Вашите очаквания, позициите Ви автоматично да се затварят, когато загубата достигне ниво от 6, или 8% от вашите спестявания.
Ако този вариант не ви устройва, то тогава трябва да сте готови - психически и финансово, да видите как моментно портфейлът Ви се стопява с 20-30%. Освен това, трябва да имате достатъчно време да чакате портфейлът Ви да се възстанови (тоест да не сте много близо до пенсионна възраст, или до друго събитие, което ще изисква да изтеглите инвестираните средства).
Справка сочи, че средният мечи пазар продължава около година и отнема около 30% от стойността на пазара. Такъв се е появявал средно на всеки пет години в САЩ в исторически план. Всеки път обаче, след приключването му и достатъчно търпение от страна на инвеститорите, последните в крайна сметка са излизали на нулата и дори на печалба. Това обаче, изисква много добро владеене на емоциите и желязна самодисциплина. А да, и да не се ползва ливъридж на финансовите пазари!
Първоначалната реакция на повечето хора, когато са изправени пред загуби, е да замръзнат и да не правят нищо, с надеждата ситуацията да се подобри и да възстановят загубите си. Твърде често обаче, този период на инерция е последван от отрицание и отвращение от пазарите, ако продължи твърде дълго. Хората просто искат да избягат от ситуацията, която им е причинила толкова много стрес и в един момент са готови просто да теглят чертата на всичко и да приемат загубата. Това обаче, е доказано, че няма да реши проблемите им - дори напротив. "Да си заровим главата в пясъка", няма да доведе до изчезване на проблемите ни.
Историята сочи, че най-лесният начин да загубите много пари на финансовите пазари и в моменти на корекции, или "мечи пазари" е да не разполагате с план. Когато не знаете какво ще правите, това обикновено води до спонтанни и лоши решения.
Дори онези, които имат план, често стават жертва на обстоятелствата. Влизане в краткосрочни сделки, с цел отмъщение, или компенсиране на други загуби, често води до това инвеститорите да стават дългосрочни инвеститори.
Ако знаете, че сте дългосрочен инвеститор, който се опитва да открие стойност в акциите, които е готов да държи много години, то ще видите как ще се промени начина Ви на мислене и инвестиционният Ви хоризонт.
В началото на 2000-та години имаше безкрайни истории за инвеститорите, които направиха цяло състояние по време на интернет балона от 1999-2000 г. и след това регистрираха огромни загуби, когато пазарът се срина.
Инвеститорите бяха парализирани от страх сривът да не се повтори и просто стояха и не правиха нищо. Основният проблем бе това, че инвеститорите не гледаха на акциите, като на дългосрочна инвестиция.
Това, което до голяма степен пречи на индивидуалните инвеститори е факта, че при лош пазар те се опитват да ползват модела на взаимните фондове. Остават дълго време с парични средства под 10% и изпускат наистина добрите инвестиционни възможности, когато пазарът падне достатъчно. Нещо повече, индивидуалните инвеститори много често продават там, където би следвало да купуват.
По време на "мечия пазар", трябва да имате или изключително търпение и наистина да чакате с години, каквито са били първоначалните Ви планове, или да се отървавате от инвестициите си при първите по-сериозни симптоми за проблеми и контролирани загуби и да се връщате по-късно, когато "бурята вече е отминала".
Разбира се, двата подхода имат плюсове и минуси и не всеки е подходящ за всеки типаж инвеститори. Важно е да определите сам за себе си кой от двата подхода е по-подходящ в емоционален и психологически аспект за Вас и да го следвате неотклонно, без да го променят с течение на времето.
borislav-chakarov
на 28.12.2018 в 19:05:21 #1Едно кошле неразбираеми тъпотии за хора с много пари...