Управниците в Саудитска Арабия и Катар са най-лошите в света по отношение на гарантирането, че публичните средства се използват ефикасно и ефективно, според данните от ново проучване.

Двата производителя на петрол от Персийския залив получиха резултат 0 от 100 според индекса „Отворен бюджет". Това е най-ниското ниво сред 102 страни, класирани на базата на прозрачност на сметките, участие на гражданите и силата на независимите институции за надзор в годишния доклад на International Budget Partnership, базирана във Вашингтон, предаде Bloomberg.

Индексът „Отворен бюджет" 2015 се основава на анкета от 140 въпроса, попълнена от академици или лидери на гражданското общество в изследваните страни.

Повечето от по-лошо представилите се държави в проучването са склонни да имат слаби демократични институции или са управлявани от авторитарни режими, с ограничена свобода на печата.

Това обаче не значи, че заемащите по-ниски позиции са бедни страни. Катар има най-високото равнище на доходи на глава от населението спрямо всички останали 101 изследвани държави.

„От 10-те държави на дъното седем са смятани за недемократични и зависими от приходите от петрол и природен газ: Чад, Екваториална Гвинея, Ирак, Катар, Саудитска Арабия, Судан и Венецуела. Като цяло това съответства на научните изследвания, които откриха сред автокрациите негативна връзка между зависимостта от приходите от въглеводород и прозрачността на бюджета", се посочва в доклада.

Нова Зеландия бележи най-висок резултат според индекса „Отворен бюджет" - 88 от 100. Плътно след нея са Швеция и Южна Африка. САЩ е пета, а Бразилия заема шесто място.

Северната ни съседка Румъния изпреварва страни като Великобритания, като те заемат съответно девето и десето място. Русия се намира на 11-а позиция.

Установено е, че тези държави като цяло предоставят на обществеността достатъчно информация, за да има сравнително вещо разбиране за бюджета през целия бюджетен цикъл, заключава изследването.