Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) остро възрази срещу промените в Кодекса за социално осигуряване, които преди месец изненадващо бяха пуснати за обществено обсъждане от финансовото ни министерство.
Асоциацията, в която членуват всички пенсионни фондове у нас, е на мнение, огласено от Изпълнителният директор на ПОК "Доверие" Даниела Петкова, че не биха направили компромис със свободата на избор на осигурените лица, визирайки идеята за общ пул.
Какво ще се случи с втората ви пенсия
Още...
По думите й парите в партидите са частни и всеки сам трябва да прецени как да ги получи. Ето защо от БАДДПО предлагат 9 начина за изплащане на пенсия при запазване правото на унаследяване (виж. по-долу).
Именно въпросът с правото на наследство е другият спорен момент, който дружествата не приемат.
Изпълнителният директор на "ЦКБ-Сила" Георги Тодоров даде пример за това как предлаганите промени в КСО ще ощетят осигурените лица. "Ако осигурено лице почине месец преди пенсиониране, 100 процента от сумата се онаследява. Ако обаче същото лице почине месец след пенсиониране, наследниците не получават нищо".
За да се избегне тази ситуация, от фондовете са включили опцията за унаследяване във всичките 9 варианта, които предлагат. Те предвиждат варианти - дори при пожизнената пенсия, тя да може да бъде онаследявана. При това не само от наследник, но и от наследник на наследника.
От Асоциацията са категорични още, че не трябва да се бърза с приемането на промените в Кодекса за социално осигуряване, а вместо това трябва първо да се изчакат резултатите от стрес-тестовете на пенсионните фондове.
От ръководството на дружествата смятат, че трябва първо да се видят докладите на одиторите на есен и тогава де се пристъпва към евентуални законови промени. И това по обективна причина - тестовете могат да покажат нужда от промяна там, където тя сега не е предвидена.
Предложенията на БАДДПО, които са обобщени от документ от над 100 страници, са изпратени до Министерство на финансите, откъдето те очакват отговор.
Междувременно асоциацията започва обсъждания с всички засегнати от промените страни. Сред тях те предвиждат срещи с министерството, с независими експерти, със синдикатите, с работодателите и с Министерство на труда.
9-те предложения:
- допълнителна пожизнена пенсия за старост;
- допълнителна пожизнена пенсия за старост с гарантиран период на наследяване;
- допълнителна пожизнена пенсия за старост с право на наследяване;
- допълнителна срочна пенсия за старост с гарантиран размер;
- еднократно или разсрочено изплащане на средствата, натрупани по индивидуалната партида, или на част от тях - при трайно намалена работоспособност над 89,99 на сто;
- еднократно или разсрочено изплащане на средства от индивидуалната партида в случаите по чл. 131, ал. 2 и чл. 168а, ал. 1;
- еднократно или разсрочено изплащане на суми на наследниците на починало осигурено лице;
- еднократно или разсрочено изплащане на суми на наследниците на пенсионер, получаващ разсрочено изплащане или пенсия по т. 2 или 4;
- наследствена пенсия на наследниците на пенсионер, получаващ пенсия по т. 3.
el viejo
на 01.06.2016 в 10:32:15 #1В целият цивилизован свят населението застарява. Производствените процеси се автоматизират и роботизират, други се изнасят в страни като Китай, Индия, Малайзия и др. В следствие а това работните места рязко намаляват.Почти всички страни допълват обществените пенсионни фондове като нашият НОИ със средства от бюджета, като прогнозите във всички държави са тази бюджетна помощ да става по-голяма и по-голяма! Частните пенсионни фондове не получават дотации от държавата! С намаляване на лихвите по депозити и ДЦК, те не могат да реализират доход, които да покрива административните им разходи и работят на загуба. Т.е. подяждат вноските на осигуряващите се в тях, вместо да ги увеличават, или запазят, дори! В тази връзка МВФ препоръча на страните от Източна Европа, в които Частните ПФ, бяха разкрити не отдавана, да прехвърлят партидите в Държавният пенсионен фонд и да се закрият, преди да е станало късно! У нас тази препоръка, не се прилага, за разлика от всички останали страни! Единствената причина, най-вероятно е, че нещо се се е случило с парите в тези фондове и се печели време, преди да се разкрие факта,че парите в тях ги няма! Кое ме кара да мисля, че е така. Решението на Правителството - Всеки да може със свое решение да прехвърли парите от ЧПФ в НОИ е смъртоносно за ЧПФондове. Това разстройва изцяло работата им! Те имат плаващ капитал и практически не знаят с какво могат да разполагат и да имат някаква инвестиционна политика! Допълвам, че всеки разумен човек, би прехвърлил вноските си в НОИ, защото там винаги ще има бюджетна подкрепа и това е световна тенденция, докато ЧПФ се управлява подяждайки от вноските на осигуряващите се вече от две години, или повече.! У нас от известно време се води бясна медийна кампания в обществото, хората да не прехвърлят парите си в НОИ! Тази паника е от страха да не лъсне истината, че няма пари във ЧПФ! Назрява голяма трагедия за хората, които оставят парите си в ЧПФ! Ще останат без тях след време, или със символична втора пенсия от 5 до 6 лева максимум!!