Продавачите на късо подновиха залозите си срещу пазарите на акции през последните седмици, заемайки най-агресивната си позиция от години насам, пише The Wall Street Journal.
Залозите срещу SPDR S&P 500 Trust, най-големият борсово търгуван фонд, следящ индекса, се покачиха до $68,1 млрд. миналата седмица - най-високото ниво от поне януари 2016 г., докогато стигат сравними данни, посочва компанията S3 Partners. В началото на 2020 г. сумата бе $41,7 млрд., а преди година - $41,2 млрд.
Продавачите на късо заемат дялове и ги продават, надявайки се да ги купят по-късно на по-ниски цени и да запазят разликата като печалба. Сред отделните компании, попаднали под прицела през последните седмици, са компании, свързани с ваканции и пътувания, като Carnical, Marriott и Wynn.
Залозите идват в момент, в който инвеститорите се опитват да преценят ефекта на коронавируса върху населението и икономиката. S&P 500 записа най-бързия си спад от рекорден връх до мечи пазар в историята, изтривайки 34% между 19 февруари и 23 март. Оттогава широкият индекс записа бързо възстановяване от 28%, а инвеститорите не знаят дали ралито има още сили. В края на вчерашния ден на търговия и трите основни щатски индекса завършиха на червено.
"Наистина видяхме значително отскачане през последните три седмици и до при нива, които, смятам, са твърде бързи", казва Джери Бракмен, главен инвестиционен директор във First American Trust. Компанията му направи залог срещу Nasdaq-100, като вярва, че технологичните акции са поевтинели твърде малко. Той очаква още 5-10% спад.
Инвеститорите се готвят за още волатилност тази седмица заради предстоящите отчети на компании, включително на Coca-Cola, Netflix и Delta Air Lines.
Огромните ценови разлики на пазарите изискват инвеститорите да се държат здраво. Продавачите на късо записаха загуби от $108,8 млрд. през трите дни в края на март, когато S&P 500 подскочи с 18%, според S3 Partners.
Делът на акциите, продадени на късо срещу SPDR S&P 500 Trust също се покачват до 27% в началото на април, най-високото ниво от ноември 2016 г. В началото на 2020 г. той бе 14%.
ICO
на 21.04.2020 в 13:37:56 #1Корекциии ще има за всички от сърце. За новата година ще тропнем ний хорце. Първо ще се "коригират" акциите на шистовите компании. /което вече почна, но не е приключило/, после ще се "коригират" акциите на нефтените компании. След това на банките отпуснали кредити на въпросните компании. Междувременно акциите на компании свързани с авиопревози ще претърпят "корекции" , но най-голямата "корекция" се очаква да са акциите на "БОИНГ". Ако нещата не бъдат овладени е възможно да последва нова вълна от масови "корекци" на счетоводни активи в банковия сектор. Което ще последва коригиране на броя им. След ноември месец е ВСЕ ПО-вероятно да наблюдаваме и корекция в цента на долара спрямо златото свързано с експлозивното увеличаване на доларовите масиви и все по-ограниченото предлагане на жълтия метал.