Както знаем от часовете по физика, звукът не може да се разпространява във вакуум. Също толкова вярно обаче е, че хубавият звук никога не е в празно пространство - винаги е част от цялостно изживяване. Няма как да се насладим на любимо парче или на аудио картините от близък до сърцето ни филм, ако сме направили компромис - даже и той да не е със саунда.
Наблюденията на Samsung явно са подобни - или поне това виждаме в наистина необичайната им мултимедийна тонколона Music Frame. За да разберем напълно това устройство и логиката зад него, ще са ни нужни няколко стъпки назад.
Същото, впрочем, инстинктивно правим и когато искаме да се насладим на звука от качествена аудио система.
Източник: Samsung
Дългогодишната пропаст се затваря
Потребителите много години трябваше да правят невъзможен избор, когато става дума за звука. Аудиофилските решения винаги са звучали (и изглеждали!) добре, но в огромната си част това са затворени системи, които много трудно се интегрират с каквито и да било външни източници. За това да ги направите част от "умния" си дом в общия случай даже и не можеше да се говори.
От друга страна, от години има мултимедийни тонколони, които могат много - свързват се сякаш с всичко и на пръв поглед са много по-добрата оферта от ценова гледна точка. Качеството на звука от тези устройства обаче по правило е компромисен, а дизайнерските решения нерядко навяват носталгия за края на 90-те.
Днес потребителите очакват най-доброто от двата свята. Вече поточното аудио и видео покрива стандарти като за киносалон, а стандартите за безжично свързване са оставили кабелите завинаги в килера. Трансформацията на аудио изживяването е на всички нива - движена от смартфоните и стрийминга, но и далеч не само.
Източник: Samsung
Саундбарът отговаря на много от новите потребителски изисквания, но даже и с него пак има усещането за едно липсващо парче от пъзела.
Смело можем да заявим, че в наши дни са употребява много повече аудио и мултимедийно съдържание, отколкото във всеки период в историята. Контекстът е все по-разнообразен и това е изпитание за самата дефиниция за тонколона. Появява се въпросът дали всъщност не робуваме на форми и функционалности от XX век.
Излизаме от рамката
В този много динамичен свят се появява Music Frame. Това е тонколона, която изглежда като всичко друго, но не и като тонколона. Такава е и идеята - музикалното устройство е и стилен, и красив аксесоар.
Нека първо да го "чуем". Звукът е ясен и силен, при това - с дълбок бас, като заслуга за общото качество имат професионалните настройки от аудио лабораторията на Samsung. Говорителите (6 на брой, по два за всяка честотна група) са скрити в корпуса, като специална изолация предотвратява изкривявания от вибрации.
Според сценария на употреба, можете да изберете некомпресиран Hi-Fi звук или безжично пространствено аудио с Dolby Atmos качество. Поддържат се 192kHz/24bit - стандарт за студийни записи.
С тези характеристики мнозина биха извинили външен вид като на лабораторен инструмент, но, както вече отбелязахме, Music Frame печели точки с външния си вид. А той може да е уникален - устройството може да се персонализира с различни рамки, а в средата има място за снимка или друг визуален елемент.
Източник: Samsung
Опциите за монтаж също са разнообразни - самостоятелно на маса или на пода или на стената без видими кабели.
От Samsung цитират проучване, според което 50% от потребителите вече твърдят, че дизайнът на аудио устройствата е един от най-важните фактори за решението за покупка. Личи си, че тези данни са послужили в хода на работата по Music Frame.
Тъй като говорим за продукт на технологичен гигант като Samsung, смарт интеграциите са на очаквано високо ниво. Wi-Fi поддръжката позволява свързване с други смартфони, компютри, таблети и т.н. От тях можете да пускате любимите си плейлисти в Spotify, Tidal и т.н. Поддържат се и Apple AirPlay и Google Chromecast, както и използване като AI високоговорител за асистентите на Amazon и Google.
Източник: Samsung
Music Frame обаче разгръща пълния си потенциал в комбинация с други устройства на Samsung. Тонколоната може да се управлява от SmartThings IoT хъба на компанията или от едноименното смартфон приложение. Технологията Q-Symphony пък позволява Music Frame да допълва звука на телевизора самостоятелно или заедно със саундбар и други елементи. Резултатът е като пред големия екран, но без всичките усилия, с които традиционно свързваме създаването на наистина "кинаджийска" атмосфера.
Да, Samsung Music Frame е необичаен продукт. Не, той не жертва възможности в името на външния си вид. Да, той излиза от рамките на нашите представи за тонколона и става елемент от изживяването. А определено не е лошо музиката да изглежда добре.