Десет общински болници са пред фалит. Това обяви Димитър Бранков от Българската стопанска камара (БСК) по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) в Министерския съвет (МС).
Още в рамките на тази година се очаква те да банкрутират. Тези лечебни заведения имат задължения към доставчици, както и за заплати на персонала.
31 са държавните и общински болници, които са в тежко финансово състояние, по думите на Бранков.
Доктор Неделчо Тотев, от Сдружението на общинските болници, предупреди, че голяма част от общинските и държавни болници ще спрат да функционират след Нова година след повишаване на минималната работна заплата с 10%.
24 милиона лева са неразплатените средства на 31 болници. 12 милиона лева са просрочията. От години се опитваме да спрем разрухата в общинското здравеопазване, сподели доктор Тотев.
2 милиона души са потребители на общинското здравеопазване, стана ясно от думите му. Освен това изоставаме с легловата болнична база в сравнение с ЕС. Общинските болници запълват легловия вакуум. Доктор Тотев сподели, че тази информация не е заплаха, а реалните факти.
Заместник-здравният министър Бойко Пенков изтъкна, че ще се търсят начини за спасяване на лечебните заведения и всяка болница ще бъде разглеждана индивидуално.
Трябва да се върви към преструктуриране, смята той. 100 милиона лева са общите задължения на общинските болници. 46 милиона лева са просрочията им. Бизнесът предлага да се спасят десетте болници в най-критично състояние с пари от резерва.
Системата е болна, въпреки че трябва да се грижи за здравето ни, констатира вицепремиерът Валери Симеонов, който се ангажира да потърси съдействие от Министерството на финансите. От КТ "Подкрепа" настояват дебатът да не приключва днес.
В дискусията трябва да се включи и Министерството на образованието и науката (МОН). Нека продължим този дебат съвсем добронамерено, поиска Димитър Манолов.
psp_11
на 12.12.2017 в 22:37:47 #3great_lakes на 12.12.2017 в 17:28:04 #5 Фалират щото са държавни/общински Частните болници са в перфектно състояние. ============== Не знам къде се намираш, но ще ти обясня как работят часните болници в България. Болен си (не дай боже).. Отиваш и си плащаш (за добрите условия и доброто обслужване) и частната болница взема пари и от здравната каса по пътеката... Да, но пътеката на Здравната каса ти свършва и тогава? Появява се друг (клиент), който също плаща - като теб, но от него има повече файда, защото ще взема от него и от здравната каса. Тебе ти казват да си търсиш друго място, защото не могат да направят нищо повече за теб.. Болничните легла и в частните болници са ограничени.. Сега разбираш ли какво означава Търговско дружество?
halo
на 12.12.2017 в 15:40:39 #2Милтака, кой плаща осигуровките и т.н. на индоевропейците?
Българан
на 12.12.2017 в 13:14:39 #1Така ще е, откакто седерастите превърнаха болниците в търговски дружества и сложиха политици да ги управляват, цялото ни здравеопазване фалира. Мутри-мародери си играят с лекарствата и консумативите за сметка на болните. Докторите крадат от държавните и общински болници, за да си поддържат частните клиники. Министри, замесници и всякаква паплач покрай тях правят далавери, без срам от тежкото положение на хората. Защо не се оплакват зъболекарите!? При тях всичко се плаща на сто процента и взимат допълнителен бонус от НЗОК. От безплатно здравеопазване и образование сега останахме без зъби, без нерви, без здраве, без адекватно лечение, бедни и неграмотни, клошари и чалгари. Спасението е само през Терминал 2 или да грабнеме сопите и да им строшим главите на безродните крадливи политици!