Бързата еволюция на изкуствения интелект и роботите могат да закрият между 400 и 800 милиона работни места в цял свят до 2030 г., посочва ново изследване на McKinsey Global Institute. Според изследователите до 60% от дейностите могат да бъдат автоматизирани.
Докладът твърди, че загубата може да бъде компенсирана от увеличаване на продуктивността, икономически растежа и други фактори.
Но все пак запазването на висок процент заети ще бъде твърде трудно, тъй като икономиката и пазарът на труда ще имат нужда от пълна промяна.
Малко по-бавен темп на автоматизация ще постави под риск 39 милиона работни места в САЩ, а по-бърз - 73 милиона. Въпреки потенциалните загуби, около 20 милиона души могат да бъдат преместени на позиции, в които дневните им задачи ще се различават от досегашните, но не твърде много.
Какъвто и сценарий да се развие, поне една трета от работната ръка в САЩ трябва да бъде преквалифицирана. За Япония този дял е половината.
При същия сценарий Китай и Индия ще загубят 236 и 120 милиона работни места съответно. За Япония най-лошият сценарий е 30 милиона, а за Германия - 17 милиона.
Работните места, които са най-застрашени от изчезване, най-често са свързани с физически труд или лесно предвидими действия - като например оператори на машини или продавачи в ресторанти за бързо хранене. Таксиметровите шофьори също трябва да обмислят преквалификация, както и касиерите.
Позициите, които ще останат в ръцете на хората, са свързани с високо образование и вземане на решения - мениджъри, инженери, учени, учители и водопроводчици. Най-малък шанс да бъдат заменени от роботи имат хирурзите.