За свръхзвуковата транспортна система Hyperloop се изговори много през миналата година и темата продължава да е актуална и днес. По осъществяването на проекта за капсулите, движещи се в огромни тунели с 1000 км/ч, работят две американски компании Hyperloop Transportation Technologies и Hyperloop One.
Изпълнителният директор на втората - Шервин Пишевар, участващ с инвестиции и в Uber и Airbnb, се опитва да обясни по-достъпно какво точно ще представлява технологията.
"Капсулите всъщност са едни безпилотни автомобили сами по себе си", коментира той, цитиран от Business Insider. "И подобно на LEGO елементи те се подреждат в системата и се движат на разстояние една от друга със скорост от над 1000 км/ч", допълва той.
Така разстояние, което може да бъде взето за 2 часа с кола, с Hyperloop може да бъде изминато за 12 минути.
Разбира се, подобен мащабен проект би изисквал значителни инвестиции. По думите на Пишевар най-голямото перо е стоманата. Все пак използваният от компанията иновативен метод в производството може да спести 70% от разходите в това отношение.
"Hyperloop ще бъде по-евтин от високоскоростните влакове и в същото време ще бъде три пъти по-бърз от тях", твърди шефът на фирмата.
Тестове на системата трябва да започнат до началото на това лято, а първите линии ще бъдат отворени през 2018 година. Hyperloop One вече има и редица договори за изграждането на трасета в различни части на света.