Въоръжените сили на Украйна ще могат да печатат военно оборудване с 3D технология благодарение на договор, възложен на Babcock International от Министерството на отбраната на Великобритания, пише The Engineer.

Компанията и неин партньор ще работят за създаване на цифрови чертежи и CAD файлове на военно оборудване, които след това могат да бъдат използвани за печат на части във воюващата страна.

Украйна гради мощна военна индустрия със западна помощ

Украйна гради мощна военна индустрия със западна помощ

Самоходни оръдия и дронове пристигат на фронта много по-бързо и на много по-добра цена

Ще се прави и анализ на по-стари части за разбиране на тяхната функция и дизайн, което позволява дигиталното им пресъздаване при поискване. Така ще може да се поддържат и най-старите бойни системи на Украйна - без значение, че производството на компоненти за тях е приключило преди десетилетия.

Докато триизмерното принтиране доказва себе си на бойното поле на най-голямата война в Европа от 1945 г. насам, иновативната технология с доскоро нишова употреба се оказва с голям потенциал да помогне на индустрията в новия раздиран от мита и политически сблъсъци свят.

3D печатът на детайли вече се внедрява в индустрии - от строителство до медицински изделия

Оръжие в търговската война

Третата индустриална революция в лицето на т.нар адитивното 3D печатане, бързо навлиза на световната сцена, обезсмисляйки митата за огромен брой физически стоки, пише El Pais в свой материал.

Традиционната верига на доставките предполага наличието на един голям завод, който захранва няколко пазара с определен продукт. Какво обаче става, когато системата е децентрализирана - високотехнологични малки и средни предприятия просто изпращат файлове на местни дистрибутори, които след това "отпечатват" артикулите и ги доставят на географски близките до тях потребители?

Технологията поевтинява и се повишават нейните възможности. Така за все повече детайли и цели изделия става възможно да се заобикалят митата - те са върху физически стоки, а не върху трансфер на байтове от точка А до точка Б.

Siemens строи завод за 3D принтиране във Великобритания

Siemens строи най-големият завод за 3D принтиране на Острова

Инвестиция е за £27 милиона, разкрива 55 работни места

Както отбелязва испанското издание, ако се изградят "умни" предприятия с изкуствен интелект, ефективността на новите процеси ще скочи допълнително.

Икономическите последици са огромни и стигат далеч. През 2024 г. глобалните логистични разходи за транспорт на товари по море, въздух и суша се оценяват на 12,8 трилиона долара или 11,6% от световния БВП от 110 трилиона долара.

Частичното избягване на океанската, въздушната и сухопътната логистика, която върви ръка за ръка с движението на физически продукти по целия свят, означава драстично намаляване на разходите за бизнес, както и на цената, свързана с продажбата на стоки и услуги.

Deloitte съобщава, че по време на пандемията от Covid-19 компаниите, използващи 3D печат, са успели да "намалят сроковете за доставка със зашеметяващите 70% в сравнение с тези, разчитащи на традиционните вериги за доставки".

От еднакво значение е, че "оптимизирането на пристанищата" и намаляването на разходите за океанска, въздушна и сухопътна товарна логистична инфраструктура и придружаващите ги складове и пристанищни съоръжения елиминира до 11% от емисиите на парникови газове.

Шанс за малките

Тук има още един много важен момент. Грамадни компании като Airbus, Siemens, Volkswagen, Boeing, Medtronic, General Electric, Caterpillar и BASF също използват 3D принтиране, но технологията е особено полезна за високотехнологичните малки и средни предприятия.

Заради новия начин на производство те намаляват разходите си, но освен това и могат по-добре да се възползват от факта, че не са централизирани и вертикално интегрирани глобални компании.