Никой политик няма да го каже в прав текст, а е ясно - в ход е глобална надпревара във въоръжаването. На фона на необявените войни в Украйна и Близкия Изток, държавите по света инвестират все повече в отбрана. В резултат има бурно развитие във всички области на бойната техника, но иновациите са най-видими при безпилотните системи.

Само преди 10-ина години те имаха много ограничено приложение в разузнаването и специалните антитерористични операции. Днес те са все по-важна част от арсенала на всяка модерна армия - до степен да поставят под въпрос бъдещето на фундаменти на военното дело като танковете и артилерията.

Как украинските AI дронове разтърсиха руската енергийна индустрия

Как украинските AI дронове разтърсиха руската енергийна индустрия

Над една осма от нефтопреработвателния капацитет на страната вече е поразен

Стъпки в тази посока се правят и в България - включително на 50 километра от София, в самоковския завод "Самел-90". Неговият нов многофункционален боен дрон Samjet привлече сериозно международно внимание през последните седмици и първата серия от безпилотниците ще е завършена до дни. Оказва се, поне към момента българското Министерство на отбраната няма интерес.

Money.bg е първата българска медия, която получи достъп до дрона на живо в завода, който го произвежда.

Плод на 2-годишен труд

Коренно се промениха военните действия и идеята за водене на война през последните години - вече не е необходимо такова натрупване на танкове, оръдия, снаряди и скъпоструващо оборудване. Много по-ефективно е като защитно и нападателно средство да се използват дронове, коментира пред Money.bg собственикът на "Самел-90" инж. Петър Георгиев.

Снимка 679676

Източник: Явор Николов

"Ние сами се борим, сами си поставяме целите и задачите и сами си ги изпълняваме - без помощта на МО, без помощта на държавата. Сами виждаме накъде вървят нещата в световен мащаб и от 2 години разработваме това изделие", обяснява той.

Малките дронове решават битките в Украйна - защо те не са бъдещето на войната

Малките дронове решават битките в Украйна - защо те не са бъдещето на войната

Във Франция са убедени, че новите им бойни машини ще могат да отбиват атаките на безпилотниците

Какво представлява?

Samjet е неголям безпилотник с делтавидно крило, тих електродвигател и ракетни ускорители за излитане. Към момента може да прелети до 100 километра по зададени координати или да се управлява дистанционно на 40-километрово разстояние с помощта на сигурна връзка и стабилизирана подвижна камера на борда.

Снимка 679670

Източник: Явор Николов

При започване на атака, тя минава в FPV режим и позволява прецизно насочване към целта. На борда има 2-килограмов противотанков заряд, който пробива между 400 и 600 милиметра броня.

Снимка 679673

Източник: Явор Николов

Максималната скорост на полет е 300 км/ч.

Дрон с много лица

Някои наблюдатели сравниха дизайна на Samjet с иранските дронове "Шахед", използвани от Русия срещу Украйна. Инж. Георгиев обаче е категоричен, че разликите са много повече от приликите - и са в полза на българското изделие.

Първата и най-главна е възможността за дистанционен контрол, която води до много по-голяма прецизност. На второ място е това, че Samjet е многофункционален: "Може да бъде дрон камикадзе с нападателни функции, може да бъде дрон, който предава с камера какво е състоянието на противника и след това да се върне, може и да се постави в него радиосмутител".

Снимка 679672

Източник: Явор Николов

В последното създаденият като завод за военна електроника през 1964 г. "Самел-90" е на водещи позиции в света, като решения на компанията днес се използват от армии, служби за сигурност и частни структури по целия свят. Миниатюризацията на смутителите вече е усвоена - от години се произвежда модел, който се изстрелва с артилерийски снаряд.

По думите на инж. Георгиев използването на дронове за радиоелектронна борба за момента не е масово, но има голям потенциал - един безпилотник може да блокира свързаността на площ колкото град.

Samjet може да се използва и като мишена за подготовка на разчетите на ракетни комплекси и зенитни оръдия, но има и множество потенциални граждански приложения - патрулиране над обекти, подпомагане на издирвателни операции в планината, следене на горски пожари и т.н.

Снимка 679675

Източник: Явор Николов

Електрониката е българска, но както отбелязва собственикът на "Самел-90" интегралните схеми и двигателите се налага да се поръчват от чужбина - у нас няма подходящо производство.

Интерес, но само от чужбина

Първата малка серия от Samjet трябва да бъде завършена до края на август. Тя е за външен клиент, но инж. Георгиев подчертава: "В никакъв случай не го правя за войната - нито за Русия, нито за Украйна. Даже да имам запитване от тях, няма да се съглася".

През последните седмици има запитвания от съседни на България страни, западноевропейски държави, както и такива от Африка, Азия и Далечния Изток.

Снимка 679677

Източник: Явор Николов

При голяма поръчка, "Самел-90" може да произвежда до 100 дрона на месец.

До момента обаче от Министерството на отбраната не са търсили допълнителна информация за Samjet.

Оставени на кучетата

Инж. Георгиев отбелязва, че докато аз съм дошъл до Самоков, за да видя Samjet на живо, за представителите на Министерството на отбраната явно пътят е твърде дълъг.

"Страхувам се да не дойде война, защото знам какво представлява МО. Не могат да ми отговорят на едно писмо 6 месеца - писмо, в което ги каня да дойдат и да видят какво произвеждаме. Идеята ми е (Samjet) да е за нашата армия - защото този завод е направен за нашата армия преди 60 години", откровен е собственикът на компанията.

Снимка 679671

Източник: Явор Николов

По думите му липсва връзката между Министерството на отбраната и Сдружението на българската отбранителна индустрия - а двете страни трябва заедно да изпълняват цялостна стратегия за това от какво, колко и кога имат нужда въоръжените ни сили. Дава пример с Турция, където разработката на дрона Bayraktar е станала факт след избор на компания, която да реализира ясно разписан проект и значителна инвестиция в него от страна на държавата.

През март пред БНТ началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов коментира, че "не е най-важното какво предлагат компаниите", които произвеждат дронове у нас (те са близо 200), а как да се закупува тяхната продукция. Той призова за законови промени, които да облекчат придобиването на високотехнологични системи българско производство.

Румъния получава първата партида турски бойни дронове Bayraktar, каква е общата поръчка

Румъния получава първата партида турски бойни дронове Bayraktar, каква е общата поръчка

Очакват се още две партиди

"Това, което ние правим, никой в света не го прави - сами да си блъскаме главата как да направим военно изделие за нуждите на някоя армия, която ще го види след това... и най-малко за собствената армия. Това е безумие", категоричен е инж. Петър Георгиев.

Затова и неговата компания и останалите в сектора са "оставени на кучетата": "Търся си пазар за изделията по целия свят - в Африка, в Близкия и в Далечния Изток. Ние така се храним, така храня 500 души тук, не ги храня от българската армия".

Така собственикът на "Самел-90", който управлява завода от 1990 г. и е част от екипа му още от 1976 г., е уверен, че Samjet ще си намери пазар. Но при сегашната ситуация няма да е у нас.