"Революция", "най-значимото научно откритие на XXI век", "начало на нова ера" - ентусиазираните коментари за първата реакция на термоядрен синтез не стихват. Какво всъщност постигнаха учените в лабораторията "Лорънс Ливърмор" и защо е толкова важно? По-долу ще отговорим на основните въпроси.
Какво въобще е термоядрен синтез?
Познаваме го добре и то от първа ръка - този процес се случва в Слънцето и в резултат от него получаваме светлина и топлина. При него леки атоми се превръщат в тежки, като междувременно се освобождават огромни количества енергия.
На практика процесът е обратен на ядрения разпад, прилаган до момента в енергетиката. В традиционния реактор тежките атоми се разбиват, като отново се генерира топлина.
Термоядреният синтез не се нуждае от изкопаеми горива, а най-вече от водород и литий, които се добиват лесно. Освен това не произвежда парникови газове.
Какво му е трудното?
Нещо, което лесно се случва в природата (с милиардите ѝ звезди) не винаги е толкова просто да се направи от човека.
През последните 50 години учени от целия свят работят в сферата на термоядрения синтез, но до момента нямаше случай, в който произведената в хода на реакцията енергия да е повече от тази, която е била нужна за самото ѝ предизвикване.
Основен проблем е нуждата от постигане на огромна температура и също толкова огромно налягане.
Безопасно ли е?
Отпадъците от термоядрения синтез са с по-ниска радиоактивност и значително по-малък период на полуразпад.
Според Международната агенция за атомна енергетика тези реакции са безопасни поради една много проста причина - изискват толкова екстремни условия, че е практически невъзможно да излязат от контрол.
Какво се случи сега?
Учени от лабораторията "Лорънс Ливърмор" са използвали мощен лазер, за да превърнат чрез имплозия два изотопа на водорода (деутерий и тритий) в един хелиев атом. Той има малко по-малка маса от двете ядра и разликата е отделена като енергия.
Реакцията на теория може да протече така, че хелиевото ядро може да предаде кинетичната си енергия на останалата част от горивото, генерирайки по този начин последващ синтез.
В случая лазерът е подал 2,05 мегаджаула енергия, за да се получат 3,15 мегаджаула. Това всъщност не е много - можете да кипнете няколко тенджери с вода с толкова енергия.
Скоро ли ще имаме ток от термоядрени реактори?
Много мекият отговор е "Не". Все още реалната енергия за предизвикването на термоядрената реакция е много голяма - лазерът в американската лаборатория изисква 500 мегаджаула. За да е смислен източник на енергия, термоядреният синтез трябва да се случва около 10 пъти в секунда и то в значително по-достъпни условия от тези в струващия милиарди долари комплекс в САЩ.
Пред "Гардиън" проф. Джеръми Читънден от Imperial College London коментира, че експериментите в САЩ "демонстрират научния процес на "запалване" и как той води до висок прираст на енергия при синтеза, но за да видим това в електроцентрала трябва да разработим по-прости методи за достигане на тези условия".
Затова и сега основният фокус на учените е да повторят успеха по-бързо и по-евтино.
power
на 16.12.2022 в 12:01:52 #4Споко момчета , комунетата са експерти по ядрена енергетика . До един . А ядрения синтез те са го измислили .
beyonder-realm
на 15.12.2022 в 19:08:09 #3Октавиен, остави човечеца, той си остава бавен от ерата на комунизма е , много бавно загряват тукашните комунисти
oktavian
на 15.12.2022 в 11:30:59 #2Наско, Екстремните условия при които се осъществява тази реакция изискват много сложно технологично оборудване, което ако дефектира просто няма да може да ги поддържа и реакцията моментално ще спре!Това е абсолютна гаранция за безопасност!За разлика от контролираните реакции на ядрен разпад в АЕЦ, където дефектирането на части от оборудването не само не спира реакцията, а води до излизане от контрол, ядрена експлозия, или нов Чернобил! Това е смисълът на изречението: "..тeзи peaĸции ca бeзoпacни пopaди eднa мнoгo пpocтa пpичинa - изиcĸвaт тoлĸoвa eĸcтpeмни ycлoвия, чe e пpaĸтичecĸи нeвъзмoжнo дa излязaт oт ĸoнтpoл." Ферщеен? Би ли споделил твойто IQ ?
naskotop
на 14.12.2022 в 10:02:41 #1Свалям шапка на това изречение: "...изискват толкова екстремни условия, че е практически невъзможно да излязат от контрол."