В цяла Европа хора са съдебно преследвани и тормозени за актове на солидарност към бежанци, търсещи убежище и мигранти, включително за раздаване на топли дрехи, предлагане на подслон и спасяване на човешки животи в морето. Това обяви международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл".
В нов доклад, озаглавен "Да наказваш състрадание: солидарността на подсъдимата скамейка в Крепостта Европа", организацията документира как полиция и прокуратура злоупотребяват с вече дефектни закони за борба с трафика на хора и мерки за борба с тероризма, насочени към защитници на правата на човека, които помагат на бежанци, търсещи убежище и мигранти.
"Увеличеният фокус върху ограничаването и възпирането на пристигащите в Европа означава, че да правиш така, че бежанците или мигрантите да се чувстват по-сигурни, се разглежда като заплаха", изтъква Елиза де Пиери, регионална изследователка в "Амнести интернешънъл".
"Провалът на европейските страни да удовлетворят основните нужди на бежанци и мигранти означава, че често се оставя на обикновени хора да предоставят базови услуги и подкрепа. Наказвайки хората, които се опитват да запълват пропуските, европейските правителства излагат хората пред още по-голям риск", допълват правозащитниците.
Докладът на "Амнести" разглежда казуси на защитници на правата на човека, получили, както твърдят от международната организация, незаконни обвинения между 2017 и 2019 г. в Хърватия, Франция, Гърция, Италия, Малта, Испания, Швейцария и Великобритания. Той показва как времето на полицията, съдебните ресурси и законите, предназначени да преследват престъпни мрежи за трафик на хора, се използват несправедливо срещу хора, които помагат на бежанци, мигранти и търсещи убежище.
Много от случаите в доклада на "Амнести интернешънъл" се фокусират върху обвинението за "улесняване на неправомерно влизане", което се използва за удряне на хора и неправителствени организации за широк спектър от хуманитарни и солидарни действия.
Например френският планински водач Пиер Мъмбър е бил осъден по обвинение за "улесняване на неправомерно влизане" във Франция за предлагане на горещ чай и топли дрехи на четирима кандидати за убежище от Западна Африка. В крайна сметка той е бил оправдан след обжалване.
MarryCherry
на 05.03.2020 в 17:59:10 #7Ами да викнат Раша, УСА и тлъстите *** отдолу да поемат част от "тежестта".
Obektiven_29
на 04.03.2020 в 07:42:38 #6Амнести Интернейшънъл трябва да бъде разформирована и съдена за намеса във вътрешните работи на суверенни държави.
sn
на 03.03.2020 в 21:38:12 #5Амнести е организирана престъпна група, като такава би следвало да попадне под ударите на закона, така както всеки останал криминогенен тип.
ic
на 03.03.2020 в 18:36:35 #4Amnesty International Non-governmental organization Description - Amnesty International is a non-governmental organization with its headquarters in the United Kingdom focused on human rights. The organization claims it has more than eight million members and supporters around the world. Wikipedia Headquarters location: London, United Kingdom
ce
на 03.03.2020 в 17:32:32 #3Трафикът на хора е незаконен не от вчера
ТT
на 03.03.2020 в 17:05:29 #2Пак ли с истерично пищене и срамене ще налагаме "морал" на другите, Амнести? Класическа тактика... успешно действа срещу морално несигурните, каквито, за съжаление, са повечето хора.
pointzero
на 03.03.2020 в 16:40:38 #1Нелегалната миграция е незаконна. Затова и се нарича НЕ ЛЕГАЛНА!. Има си КПП-та, има си надлежен ред за подаване на документи за убежище. Подаваш и чакаш да ти разгледат казуса. А амнести да си наврат докладите там, където слънце не огрява!