Нарастващото напрежение между големите световни сили е най-големият глобален риск и затруднява мобилизирането на колективни действия за справяне с климатичните промени. Това се предупреждава в доклад, изготвен за Световния икономически форум в швейцарския град Давос, съобщава в. "Гардиън".
Годишният доклад за глобалните рискове на Световния икономически форум е установил, че изминалата година на екстремни метеорологични събития е довела до това, че екологичните проблеми са оглавили списъка с тревогите в проучване сред около 1000 експерти и политици.
Но след като американският президент Доналд Тръмп обяви през миналата година протекционистки мерки, насочени към Китай и Европейския съюз, в доклада се казва, че международното сътрудничество, необходимо за ограничаване на глобалното затопляне, се разпада.
"Глобалните рискове се засилват, но колективната воля за справяне с тях изглежда липсва. Вместо това разделенията се засилват", се изтъква в доклада, като се отбелязва, че девет от десетима анкетирани са заявили, че очакват отношенията между водещите сили да се влошат през 2019 година.
"Прехождането на света в нова фаза на силно държавно-центрирана политика, отбелязано в миналогодишния доклад за глобалните рискове, продължи през 2018 г.", се посочва още в доклада.
Световната икономика се забави през втората половина на 2018 г., а в доклада се изтъква, че икономическата активност през тази година ще бъде въпрепятствана от нарастващите геоикономически напрежения, като 88% от анкетираните очакват по-нататъшна ерозия на многостранните търговски правила и споразумения.
Бьорг Бренде, който е председател на Световния икономически форум, отбелязва: "След като глобалната търговия и икономоческия растеж са в риск през 2019 г., има по-належаща нужда от всякога да се поднови архитектурата на международното сътрудничество."
"Ние просто нямаме барут, за да се справим с това забавяне, до което сегашната динамика може да ни доведе. Това, от което се нуждаем сега, са координирани, съгласувани действия за устойчив растеж и за справяне със сериозните заплахи, пред които е изправен нашият свят днес", допълва Бренде.
Рисковете за околната среда продължават да доминират доклада за рисковете, въпреки че са налице също така дългосрочни тревоги относно опасностите, породени от пробиви в киберсигурността през следващите години.
В доклада се разглеждат пет екологични риска: загуба на биологично разнообразие, екстремни метеорологични явления, провал в смекчаването и адаптирането към климатичните промени, причинени от човека бедствия и природни бедствия. Смята се, че всичките пет са в категорията с висока степен на въздействие и висока вероятност.
GolaVoda
на 16.01.2019 в 15:38:43 #1Борбата с климатичните промени е една безпринципна глупост!!! Пълна глупост.. Седене на гора не е глупост, но тези които се борят с климатичните промени обикновено, не садят гора. Зад борците срещу климатичните промени стоят едни банки, които продават зелен дълг. Ние вече имаме към 30 000 000 000 такъв.