В зоната на отговорност на руския мироопазващ контингент в Нагорни Карабах през изминалото денонощие е било регистрирано едно нарушение на режима на прекратяване на огъня. Това съобщава "Интерфакс", като цитира изявление на руското министерство на отбраната.

Нарушението е извършено в района на Шуша. Според военните няма пострадали.

Командването на руския мироопазващ контингент, съвместно с азербайджанската и арменската страна, провеждат разследване по този факт", казаха от Министерството на отбраната.

Това е поредно подобно нарушение, регистрирано от руските сили за последните месеци. 

Макрон и Пашинян търсят изход от кризата в Карабах

Макрон и Пашинян търсят изход от кризата в Карабах

За Азербайджан обаче френският президент в момента вреди, а не помага

Припомняме, че в края на август арменският премиер Никол Пашинян и френският президент Еманюел Макрон обсъдиха в телефонен разговор ситуацията в Нагорни Карабах.

Пашинян и Макрон отбелязаха важността на последователните усилия за осигуряване на стабилност и мир в региона, съобщиха от пресслужбата.

Баку обаче реагира остро на участието на Макрон до момента.

Изявленията на френския президент по време на Посланическата конференция допринасят за влошаване на ситуацията в региона, нарушават преговорния процес и възпрепятстват създаването на взаимно доверие между Азербайджан и Армения, каза ръководителят на работната група на парламента на Азербайджан за междупарламентарните отношения с Франция Султан Мамедов пред "Тренд".

Русия отбеляза нарушение на примирието в Карабах

Русия отбеляза нарушение на примирието в Карабах

Съвместно с Армения и Азербайджан случаят се разследва

Армения и Азербайджан може да подпишат мирен договор до края на годината. Това прогнозира Пашинян в края на юли. Той посочи нормализирането на отношенията между Баку и Нагорни Карабах като условие за подписване на споразумението с Баку. Според него обаче е много малка вероятността в договора за Нагорни Карабах да има клауза, която да устройва всички страни.

Отношенията между двете бивши съветски републики са напрегнати от 1991 г., когато арменската армия окупира Нагорни Карабах - територия, международно призната като част от Азербайджан, както и седем съседни региона.

През есента на 2020 г. Азербайджан освободи няколко населени места от арменска окупация по време на сражения, продължили 44 дни. Войната завърши с мирно споразумение с посредничеството на Русия.

Въпреки продължаващите преговори за мирно споразумение, през последните месеци напрежението между двете съседски страни се увеличи по отношение на Лачинския коридор - единственият сухопътен маршрут, даващ на Армения достъп до Нагорни Карабах.

Арменски войници са убити от азербайджанските сили в Нагорни Карабах

Арменски войници са убити от азербайджанските сили в Нагорни Карабах

Азербайджанските въоръжени сили са открили артилерийски огън