Международната общност трябва да се откаже от закона на джунглата в междудържавните отношения и да формира нова стратегия в областта на глобалната сигурност, коментира китайският президент Си Дзинпин след среща с френския президент Еманюел Макрон, германският канцлер Ангела Меркел и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, съобщава ТАСС.
"Трябва да преследваме нова визия в областта на сигурността, чиято същност ще бъде универсална, всеобхватна, насочена към сътрудничество и устойчива сигурност. Трябва да оставим настрана манталитета на Студената война, да се откажем от законите за джунглата, според които силните потискат слабите", обясни китайският президент.
Според него, тенденциите, наблюдавани в съвременния свят за засилване на геополитическото съперничество, подкопават доверието между страните и водят до увеличаване на взаимното подозрение.
"Трябва да продължим консултациите, за да преодолеем липсата на доверие. Доверието е най-добрият начин за засилване на международните и междудържавните отношения. Но това, което виждаме сега, е засилена конкуренция и противоречия, както и геополитическото съперничество".
"Всичко това подкопава международното доверие и сътрудничество. Трябва да се съсредоточим върху взаимното уважение и доверие. Необходимо е да следваме задълбочени комуникация и диалог за укрепване на взаимното стратегическо доверие и взаимните подозрения", допълва той.
Си Дзинпин определя сътрудничеството за ключова характеристика на отношенията между Китай и страните от ЕС.
"Сътрудничеството остава най-важната характеристика на отношенията между КНР и ЕС. Въпреки че има разногласия между нас или, до известна степен, конкуренция, тя е конструктивна по своята същност."
Президентът на КНР отбеляза, че Китай и ЕС "се движат ръка за ръка. Не трябва да правим нещо зад гърба на другите. Това е изключително важно."
По време на срещата Си Дзинпин призова Франция да развие двустранно сътрудничество в нови индустрии, по-специално в областта на финансите, изкуствения интелект и устойчивото градско развитие.
"Тази година се навършват 55 години от установяването на дипломатически отношения между Китай и Франция - през това време постигнахме значителни резултати", коментира той.
По думите му, "трябва да задълбочим сътрудничеството в традиционните области, като ядрената енергетика, авиацията, космическата индустрия, селското стопанство и храните, както и здравеопазването и автомобилната индустрия".
"В същото време трябва да ускорим сътрудничеството в нови индустрии, включително зелено производство, изкуствен интелект, финансови услуги и устойчиво градско развитие", допълва китайският лидер.
Ръководителят на КНР коментира, че страните трябва да работят заедно по проблема с изменението на климата и да прилагат изцяло Парижкото споразумение. Китай и Франция трябва да действат заедно, за да постигнат ползи и взаимно изгодни резултати за населението.
"Трябва да работим по-тясно в областта на изменението на климата, както и да изпълним изцяло условията на Парижкото споразумение, да използваме положителните резултати от предстоящата среща на върха на ООН по мерките за изменение на климата (която ще се проведе на 23 септември в Ню Йорк), да се създадат благоприятни условия за народите на двете страни и за целия свят", посочва той.
Инициативата на Китай "Един пояс - един път" включва глобална стратегия за международно икономическо сътрудничество и принципи на многостранност. "Тя отваря важен път за глобалния икономически растеж и цялостното развитие. Китай приветства активното участие на Франция и други страни в изпълнението на проекта "Един пояс - един път", коментира Си Дзинпин.
Формулирана от китайския президент през 2013 г., Стратегията за икономически пояс по пътя на коприната е програма за реорганизиране на морските и сухопътните транспортни коридори. Планът предвижда развитието на ключова транспортна инфраструктура, която ще предостави на китайските производители пряк достъп до пазарите на изток и запад, както и прехвърляне на производство в отдалечени региони с евтина работна ръка.
Парижкото споразумение за климата бе постигнато на 12 декември 2015 г. след международна среща на високо равнище, проведена в Париж. Участници се съгласиха да не позволяват увеличаване на средната температура на планетата до 2100 г. с повече от 2 градуса по Целзий в сравнение с показателя от прединдустриалната ера. Учените смятат, че по-значителен растеж може да доведе до необратими последици за околната среда.
Си Дзинпин проведе среща с Меркел и Юнкер по инициатива на Макрон. По-рано беше съобщено, че целта е да се намерят контактни точки между Европа и Китай, както и обсъждане на реформата на Световната търговска организация и прилагането на Парижкото споразумение за климата. Това събитие ще постави основата за срещата на високо равнище между ЕС и Китай, насрочена за 9 април.
Германският канцлер Ангела Меркел поиска "реципрочност в търговията" между Европейския съюз и Китай. По време на съвместна пресконференция със Си Дзинпин, Еманюел Макрон и Жан-Клод Юнкер, Меркел изтъкна, че ако търговските преговори между САЩ и Китай стигнат до застой, германската икономика ще го усети.
Забележките на Меркел са след като Си Дзинпин отбеляза, че отношенията между ЕС и Пекин "напредват заедно" въпреки подозренията. Междувременно Макрон призова Китай да "уважава единството на Европейския съюз". Макрон също заяви, че напрежението между страните-членки на ЕС се е увеличило след засилване на търговията на ЕС с Китай.
Си Дзинпин започна посещението си в Европа от Италия, която стана първата страна от Г-7, която се присъедини към китайския проект "Един пояс, един път", след подписването на протокол с Китай в събота.
Legalen
на 26.03.2019 в 20:32:40 #1Водят се разговори за бьдещите отношения (предимно икономически) между ЕС и Китай...Жалко ми е за този, който мисли че там са еднакво защитени интересите на всички 27 членки на Сьюза. Няма да се впускам в разни дискусии, всеки пьрвокурсник по икономика може да обясни структурните различия в икономиките напр. на Бьлгария и Германия а от там и различните интереси! И на всеки ще стане ясно какьв кяр ще има Бьлгария ако продаде един ТИР лютеница в Китай а Германия един Мерцедес, или една газова Сименс-турбина..Значи няма интереси на ЕС! Най-напред е Германия, Франция не може да се оплаче, Италия не танцува в такт и жьне критики...А за всички останали важи: «Ние всички сме равни ама някои са по-равни!»