Китайският президент Си Дзинпин проведе среща с някои от най-влиятелните бизнес лидери в страната, сред които беше и съоснователят на Alibaba Джак Ма. Събитието, организирано в момент на икономическа несигурност, изпрати ясен сигнал за намерението на Пекин да подобри условията за частния бизнес и да насърчи инвестициите, пише Bloomberg.
През последните години китайските власти наложиха строги регулации върху технологичния сектор, което доведе до несигурност сред предприемачите и инвеститорите. Завръщането на Ма, който дълго време бе извън публичното пространство след спирането на борсовия дебют на Ant Financial през 2020 г., беше възприето като знак за смекчаване на политиките към бизнеса.
Според анализатори срещата е била насочена към възстановяване на доверието в китайската икономика и демонстрация, че държавата разчита на частния сектор за стимулиране на растежа и иновациите.
Стимули за бизнеса и промяна в тона на Пекин
На събитието присъстваха и други ключови фигури в китайския бизнес - създателят на CATL Робин Дзън, главният изпълнителен директор на Meituan Уан Син, както и основателите на Huawei и Xiaomi - Рен Джънфей и Лей Джун.
Срещата бе широко отразена от държавните медии, които подчертаха ангажимента на китайското правителство да подкрепя местните компании. Си Дзинпин изнесе реч, в която подчерта важността на технологичните иновации и частния сектор за икономическото развитие на страната.
През последните години китайските предприемачи бяха изправени пред множество предизвикателства - засилен регулаторен контрол, разследвания за корупция и ограничаване на влиянието на частните компании. В този контекст срещата се разглежда като опит на правителството да промени курса и да покаже по-благоприятно отношение към бизнеса.
Технологичният сектор набира скорост
Възстановяването на бизнес доверието съвпада с подема на китайския технологичен сектор, където развитието на изкуствения интелект стимулира инвеститорския интерес. Появата на иновативни AI решения, разработени от стартъпа DeepSeek, доведе до сериозен ръст на акциите на технологичните компании.
Hang Seng Tech индексът, който следи представянето на водещите китайски технологични фирми, се е повишил с 24% от началото на годината. Това показва засилен интерес от страна на инвеститорите към сектора, въпреки предизвикателствата, пред които беше изправен през последните години.
Какво следва?
В миналото Си Дзинпин неведнъж е използвал срещи с бизнес лидери, за да обяви мерки в подкрепа на частния сектор, като данъчни облекчения и осигуряване на равни условия за конкуренция с държавните предприятия.
Въпреки това, въпросът остава дали този нов сигнал за промяна ще бъде подкрепен с реални действия, които да насърчат бизнеса и да възстановят напълно доверието в китайската икономика.