Балканите са застрашени от тероризъм и от руското влияние в региона. Това заяви председателят на военния комитет на НАТО генерал Петр Павел на конференция на военния комитет на Алианса в хърватския Сплит, предаде РИА Новости, позовавайки се на агенция HINA.

Учредителната конференция на военния комитет на НАТО в Сплит бе открита в събота от хърватския президент Колинда Грабар-Китарович. Това е първото мероприятие на алианса на подобно ниво след проведената среща на върха във Варшава. Генерал Павел в своята встъпителна реч посочи заплахите, пред които, според него, е изправен региона.

"Ситуацията на Балканите не само е далеч от стабилност и ние си даваме сметка, но западните Балкани до сега се явяват потенциален източник за възникване на въоръжени конфликти. Балканите са заплашени от ислямски тероризъм, а така също и от руско влияние", цитира HINA натовския генерал.

Председателят на военния комитет на НАТО акцентира върху опасността от ислямски тероризъм в Босна и Херцеговина. Той отбеляза, че "Босна и Херцеговина може да стане база за тероризма, която може да бъде проблем за цяла Европа". Ген. Павел подчерта, че Северноатлантическият алианс трябва да играе огромна роля в борба с международния тероризъм.

Албания, Словения и Хърватия се явяват действителни членове на Северноатлантическия алианс. През месец май бе подписан протокол за присъединяване към НАТО, сега тече ратификация на документа от всяка една страна-член. Босна и Херцеговина също е кандидат за членство в НАТО, но не подкрепя интеграцията на Черна гора за там.

Припомняме, на 30 юни т.г. България ратифицира членството на Черна гора в Алианса.

Отваряме вратата на НАТО и за Черна гора

Отваряме вратата на НАТО и за Черна гора

Министрите одобриха проект на протокол към Северноатлантическия договор

 

Сърбия се придържа към официалния неутралитет по отношение на военните съюзи, независимо, че парламентът на страната ратифицира на 12 февруари документ за дипломатическия имунитет за представителите на НАТО и логистичната поддръжка на територията на републиката.

Индивидуалният план на партньорство на Сърбия с НАТО (IPAP) влезе в сила през март 2015 година. Документът определя образователно-техническото сътрудничество, съвместните учения и създава положителен имидж на алианса в сръбското общество.