Въпреки че общият брой на ядрените бойни глави по света продължава да намалява в сравнение с миналата година, броят на оперативно разполагаемите оръжия нараства. Тази тревожна тенденция констатира Стокхолмският международен институт за изследвания на мира (СИПРИ) в годишния си доклад за ситуацията с ядрените оръжия по света, съобщават АФП и ДПА.
В началото на 2021 г. САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Израел и Северна Корея притежават общо 13 080 ядрени бойни глави, което е намаление с 320 от предходната година и под една пета от общото количество на ядрените оръжия в средата на 1980-те години, когато напрежението по време на Студената война беше достигнало връхната си точка.
Тези числа включват пенсионирани бойни глави, които трябва да бъдат демонтирани. Без тези пенсионирани бойни глави общият ядрен арсенал в световен мащаб е нараснал от 9 380 на 9 620 от 2020 до 2021 година.
В същото време в доклада се казва, че броят на разполагаемите оръжия се е увеличил от 3 720 на 3 825 през предходната година, като САЩ и Русия са добавили по около 50 броя. Тези оръжия са или монтирани на ракети, или са разположени на активни бази.
САЩ и Русия притежават над 90 процента от световния ядрен арсенал. Другите ядрени оръжия са разпределени между останалите седем ядрени сили - Китай, Франция, Великобритания, Пакистан, Индия, Израел и Северна Корея.
В момента Русия разполага с общо 6 255 ядрени бойни глави - със 120 по-малко в сравнение с преди година. САЩ имат 5 500 - намаление от 250, по данни на СИПРИ.
Изследователите на СИПРИ подчертават, че докладът показва тревожни тенденции по отношение на глобалните ядрени арсенали.
"Общият брой на бойните глави в световните военни запаси изглежда се увеличава, тревожен знак, че тенденцията към намаляване, която характеризираше глобалните ядрени арсенали от края на Студената война, е спряла", отбеляза изследователят на СИПРИ Ханс М. Кристенсен.
"Удължаването на Нов СТАРТ от Русия и САЩ в последния момент през февруари тази година беше облекчение", добави той, "но перспективите за допълнителен двустранен контрол на ядрените оръжия между ядрените суперсили остават слаби".
Договорът Нов СТАРТ поставя ограничения за броя на разположените стратегически ядрени бойни глави и бомби, които САЩ и Русия могат да имат. Той също така ограничава междуконтиненталните балистични ракети (МБР), ракетните установки и тежките бомбардировачи, оборудвани за носене на ядрено въоръжение.
Настоящият договор Нов СТАРТ се очаква да продължи до февруари 2026 г.
"Както Русия, така и САЩ изглежда увеличават значението, което придават на ядрените оръжия в своите стратегии за национална сигурност", отбеляза Кристенсен.
Някои от останалите седем ядрени сили възнамеряват да разширят своя ядрен арсенал в бъдеще. Великобритания, Китай, Индия и Пакистан бързо модернизират и увеличават своите арсенали. Северна Корея продължава да разработва балистични ракети и да произвежда делящ се материал, въпреки санкциите на САЩ и ООН.