Министерството на отбраната на САЩ поиска от Конгреса близо 28 милиарда долара за модернизиране на ядрените си арсенали. Това разкри АП, позовавайки се на искането за бюджета от Пентагона.
В проектобюджета се предполага, че 3 милиарда долара ще отидат за финансиране на програмата за стратегически бомбардировачи B-21.
5 милиарда долара ще отидат за ядрената програма за подводници от клас "Колумбия".
$ 609 милиона, разпределени за ракетни системи с голям обсег на действие.
Още 2,6 милиарда долара ще отидат за наземни системи за сдържане.
chafeto
на 29.05.2021 в 12:30:12 #4oktavian Американската система за упражняване на контррол над света с военна доминация (икономическата е тема на отделен разговоро) става прекалено тежка и скъпа, и в комбинация с всички останали негативни фактори, които съм споменал в предния си коментар, започва да поддава най-вече под собствената си тежест. Затова САЩ постепенно са принудени да сменят стратегията и да разчитат повече не прокси държави или групировки. Ама нещата там са по-сложни, имайки предвид динамичните процеси в целия свят. Друг е въпроса, че в някои от тези прокси държави колаборацията със САЩ среща огромно неодобрение сред местното население. Мислиш ли, че примерно арабите в Йордания са доволни от курса на държавата им спрямо палестинския казус? Давам ти го само като пример, че чрез проксита САЩ няма да може да упражнява този контрол, както до сега. Друг е въпроса и че повечто от съюзниците им на практика са военни джуджета. Това си беше целенасочена политика на американците през годините (с малки изключения), но днес възможнсотите им за пряк контрол са доста по-ограничени, отколкото отпреди 20-30 години. Та аз на твое място не бих бил такъв оптимист относно американската хегемония.
chafeto
на 29.05.2021 в 12:12:31 #3oktavian На фона на вървящите в САЩ процеси (социални и всякакви други), твърде вероятно е нещата да не се случат, както си ги представяш. И тези неща до голяма степен не са свързани с финанси. Така, че колкото и банкноти да печата частната организация ФЕД, нещата са много по-различни отколкото през осемдесетте и деветдесетте. Особено пък на фона на това, че настоящия им президент (за който е ясно, че не е истинската власт) ги тласка обратно в либералното блато. Освен това, от доста години в западния свят (не само в САЩ) се затвърждава практиката някъде да се наливат огромни суми пари (със съответните отколонения към нечии джобове), а в същия момент ефектът да е никакъв или поне почти никакъв. Та ако се вгледаш както в общата картина от последните двайсетина години, така и в детайлите, би трябвало да видиш колко много неща са се променили. Казано по-точно, настоящия доминант няма предишния си потенциал и постепенно губи доминацията си, геополитическите пренаредждания от последните години го доказват категорично. Но в крайна сметка в това няма нищо странно и неестествено. Исторически е затвърждавано не един път, че няма вечен хегемон. И настоящия няма да бъде изключение, можеш да бъдеш сигурен на 100%. Колкото по-бурно е технологичното развитие на една общност, толкова по-бързо се изхабява човешкия материал. Особено в САЩ, където едрият капитал гледа да изцеди максимална печалба от всичко и където човешкия ресурс (въпреки доброто запащане като цяло) е изтискван до последно. Колкото и да игнорираш "бъговете" в това общество, те са факт. А опитите да бъде внесен нов човешкя материал, всички знаем как ще завършат. Както и да е, исках просто да ти кажа, че нещата не са обвързани единствено с пари, а с още много други фактори от последните години. И че времето на поредния световен хегемон изтича, което в крайна сметка е напълно естествен процес. Просто трябва малко по-внимателно да подложиш на анализ нещата (вместо само да се надъхваш с някакви медиини пасквили), да събереш "две и две" и реалната картинка ще почне да се подрежда. Друг е въпроса дали изводите ще ти аресат и дали изобщо искаш да стигаш до тях. Понякога блаженото неведение определено е за предпочитане.
oktavian
на 29.05.2021 в 08:18:03 #2Ами то си беше ясно, че след като Путин хвърли Русия в превъоръжаване американците нямаше как да стоят само като наблюдатели. По интересното е, че след няколко години руснаците отново ще трябва да се хвърлят в превъоръжаване, този път срещу новите оръжия на САЩ.Това пак ще ги вкара в задънена улица с орязване на стандарта на живот поради инвестиране в оръжия, които нищо не възвръщат.
Gavrosh
на 29.05.2021 в 02:44:42 #1Добра новина но това не са много пари за толкова много оръжие.