Организацията на обединените нации (ООН) "поведе хорото" в осъждането на военните в Мианмар, след като те взеха властта и арестуваха лидерката на страната Аун Сан Су Чжи заедно с други политици.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш настоя, че събитията са "сериозен удар по демократичните реформи" и призова всички лидери да се въздържат от насилие и да зачитат правата на човека, заяви говорител на ООН, цитиран от "Франс прес".
САЩ, Австралия, Индия и Сингапур изразиха тревога от обявяното от военните извънредно положение и арестите, които армията заяви, че е извършила в отговор на "фалшификация на изборите".
"Призоваваме военачалниците в Мианма да освободят всички правителствени служители и лидери на гражданското общество и да зачитат волята на хората в Мианмар, изразена на демократичните избори на 8 ноември", подчерта в изявление държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.
Белият дом уточни, че американският президент Джо Байдън е бил информиран за арестите.
"САЩ се противопоставят на всеки опит за промяна на резултата от неотдавнашните избори или възпрепятстване на демократичния преход на Мианмар и ще предприемат действия срещу отговорните, ако тези стъпки не бъдат отменени", подчерта говорителката на Белия дом Джен Псаки.
От своя страна външният министър на Австралия Марис Пейн призова военните "да спазват върховенството на закона, да разрешават спорове чрез законови механизми и незабавно да освободят всички цивилни лидери и други", които са били задържани.
Правителството на Индия изрази "дълбока загриженост" и повтори подкрепата си за "процеса на демократичен преход в Мианмар".
"Ние смятаме, че върховенството на закона и демократичният процес трябва да бъдат поддържани", се казва в изявление на външното министерство на страната.
Министерството на външните работи на Сингапур призова всички страни да проявяват сдържаност и да работят за положителен и мирен резултат.
Градът държава посъветва сингапурците в Мианмар да останат нащрек "с оглед на променливата ситуация".
Европейския съюз също осъди военния преврат в Мианмар и настоя за освобождаването на цивилните лидери, задържани при репресиите.
"Категорично осъждам преврата в Мианмар и призовавам военните да освободят всички, които са били незаконно задържани при хайки в цялата страна", написа в "Туитър" председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
О своя страна Япония призова военните на Мианмар да освободят Аун Сан Су Чжи и да възстановят демокрацията, като заяви, че е против ходове, които тласкат страната "назад".
"Искаме освобождаването на заинтересованите страни, включително държавния съветник Аунг Сан Су Чи, която беше задържана днес", се казва в изявление на японското външно министерство, призовавайки армията "бързо да възстанови демократичната политическа система в Мианмар".
Ведомството изтъкна, че Япония "силно подкрепя демократичния процес в Мианмар" и се противопоставя на "ходове, връщащи страната назад".
Арестите бяха извършени след дни на ескалиращо напрежение между цивилното правителство и военните след изборите на 8 ноември, на които Националната лига за демокрация на Су Чжи постигна убедителна победа.
Армията днес предаде властта на военачалника Мин Аунг Хлайн и наложи извънредно положение в продължение една година, се казва в изявление по телевизията, притежавана от военните.
Преди преврата Вашингтон, заедно с няколко други западни държави, призова военните да "се придържат към демократичните норми" в изявление от 29 януари, което се появи, след като главнокомандващият заплаши да отмени конституцията на страната.
Боб Рей, посланик на Канада в ООН, написа в "Туитър", че военните на Мианмар "написаха Конституцията по този начин, за да могат да направят това".
"Конституцията от 2008 г. беше специално разработена, за да гарантира, че военната власт е дълбоко укрепена и защитена", изтъкна той.
Gavrosh
на 02.02.2021 в 04:00:04 #6Тя беше доста години под домашен арест.НО като доиде на власт забрави за демокрацията и почна преследване до дупка на мюсолманите.Не я жалете и тя е диктатор.
Somebodyelse
на 02.02.2021 в 00:54:04 #5Гоцов според теб военните в САЩ са извършили военен преврат ама го крият така че цял свят освен теб не го знае
georgi_gotsov
на 01.02.2021 в 20:59:37 #4....""САЩ се противопоставят на всеки опит за промяна на резултата от неотдавнашните избори или възпрепятстване на демократичния преход ..." -------- Разбира се, че САЩ ( разбирай нелигитимното правителство на Байдън, а не американският народ) се противопоставят на всеки опит за промяна във фалшифицираните избори в Мианмар! Нали това правителство на Байдън манипулира изборите (промени изборните резултати) в резултат на което ( както и в Мианмар) завзеха нечестно власта! Разбира се, че ще защитават манипулираните избори в Мианмар! Защото "гарван гарвана око не вади, а си и пазят взаимно гърбовете такива! А в САЩ военните също знаят каква е истината с изборите преди 2 месеца и в момента не дават на никой да припари в Белият Дом... Всичките срещи на Байдън са записани в студията на филмовото студио в Холивуд - "Castle Rock", а не в белият дом...
123qwe123
на 01.02.2021 в 15:31:22 #3@hefest-armagedon - за жалост ние не сме от тези, които разбират демокрацията...
komsomoletz
на 01.02.2021 в 14:59:18 #2"...Военният преврат в Мианма заклеймен по света..." , da, da, ot sveta no ne i ot Rusia!
hefest-armagedon
на 01.02.2021 в 13:47:48 #1Демокрацията е хубаво нещо за ония народи,които я осъзнават,спазват законите --а има народи, при която тя не вирее и единствения начин са военните.Кои сме ние да съдим друг народ ,нека сами се оправят.