През 2007 г., едва 23-годишен, Марк Зъкърбърг се превърна в един от най-младите милиардери в света, благодарение на Facebook - продукт, който създава в стаята на общежитието си.
Когато Зъкърбърг отпразнува 31-ия си рожден ден през май тази година, акциите на Facebook струваха над 9 милиарда долара.
Марк Зъкърбърг определено е пример за изключително успешно новаторство, но има и други млади предприемачи по света, които създават технологични компании и се радват на завиден успех.
Ето няколко млади феномени по света, които всеки би трябвало да знае:
Русия: Павел Дуров
30-годишният Дуров е наричан „Руският Марк Зъкърбърг", тъй като социалната мрежа, която е съосновал - VK, застигна Facebook в родината му. За съжаление той беше принуден да напусне Русия миналата година, твърдейки, че правителството опитва да поеме контрол върху компанията му. Сега той има ново приложение за съобщения, което се казва Telegram.
Ирландия: Патрик и Джон Колисън
26-годишните братя Патрик и Джон Колисън са наричани ирландските Марк Зъкърбърг, благодарение на успеха на стартъпа за плащания Stripe, въпреки че сега живеят в Силициевата долина.
Наскоро Stripe направи сделка да включи ApplePay и компанията е оценена на 5 милиарда щатски долара.
Сингапур: Куек Сиу Руи
28-годишният Куек Сиу Руи отпаднал от училище, за да стане съосновател на Carousell - приложение за продажби от човек на човек, което се радва на много добър успех в Сингапур.
Япония: Йошиказу Танака
Танака стартирал социалната мрежа SNS Gree като на шега, когато е на 26 години. През 2010 г., не много след като навършил 33 години, стана най-младият основател на компания, включен в първия раздел на Токийската фондова борса.
Нетното му състояние е оценено на 1.7 милиарда щатски долара.
Канада: Майкъл Лит
Лит съосновал стартъпа за видео маркетинг Vidyard през 2010 г. като част от проект през последната си година в Университета във Ватерло.
Днес Vidyard е класиран като един от най-добрите канадски стартъпи и е спечелил близо 26 милиона долара.
Швеция: Даниел Ек
Състоянието на основателя и главен изпълнителен директор на Spotify Даниел Ек е оценено на 400 милиона долара на възраст от 32 години, а това дори не е първата му компания.
Ек е продал предишните си стартъпи на компании като TradeDoubler и eBay.
Бразилия: Густаво Каетано
33-годишният Каетано превърнал компанията си за мобилни устройства, игри и разпространение, която открил през 2004 г., в Samba Tech - най-голямата онлайн видео платформа в Латинска Америка.
Кения: Мубарак Муйка
20-годишният Мубарак Муйка е главният изпълнителен директор на Zagace - кенийски стартъп, който прави бизнес софтуер. А когато е бил на 16 години, е основал Hypecentury Technologies - уеб хостинг компания, която продал в сделка за шестцифрена сума.
Всъщност той е отказал щедра стипендия в Харвард, за да се занимава с предприемачество.
Индия: Дийпак Равиндран
27-годишният Дийпак Равиндран отпаднал от Университета в Канур, за да основе компанията за мобилно търсене Innoz.
През 2008 г. Равиндран и трима от колегите му отпаднали от университета, за да основат Innoz - фирма, която позволява на потребителите да търсят в Google и Wikipedia чрез текстови съобщения - съдбоносно за Индия, където мобилният интернет е доста рядко срещан.
Миналата година Равиндран напусна Innoz, за да открие Lookup - услуга, позволяваща на потребителите на мобилни устройства да чатят с местни предприятия.
САЩ: Марк Зъкърбърг
В момента състоянието на Зъкърбърг е оценено на близо 38 милиарда щатски долара, благодарение на Facebook, който той съосновава в началото 20-те си години.
Скоростният международен растеж на Facebook, както и проекти като инициативата Internet.org, означават, че Facebook затруднява други предприемачи, които се опитват да копират успеха му.
Наскоро Зъкърбърг посвети много време в опити да накара китайското правителство да позволи на гражданите си да ползват Facebook.
beretta
на 29.06.2015 в 16:35:00 #1колкото и да се напъваш да си Зъкърбърг, ти си Цукерберг и такъв си оставаш!