Сиско България обяви началото на програмата "Институт за предприемачи", чиято мисия е да подкрепя обществения просперитет като насърчава предприемаческия дух и предоставя знания и умения за успешно икономическо развитие. Институтът предоставя практически ориентирани обучения за начинаещи предприемачи, собственици на малки и средни предприятия и мениджъри в големи компании.

Инициативата се осъществява под патронажа на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и е в подкрепа на стратегията на правителството за използване потенциала на високите технологии с цел повишаване на конкурентоспособността на българската икономика.

"Насърчаването на предприемачеството и осигуряването на благоприятна бизнес среда са сред първостепенните приоритети в работата на МИЕТ. Министерството застана зад инициативата "Сиско институт за предприемачи", защото подобни проекти изцяло съвпадат с нашите цели и съдействат за реализацията им. За нас е важно партньорство между бизнеса и държавата, което гарантира по-добри резултати в нашата работа в полза на всички", заяви Евгени Ангелов, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма.

"Институт за предприемачи" бе и една от инициативите, залегнала в подписания през септември тази година Меморандум за разбирателство между Сиско Системс и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията на Република България.

"Институтът за предприемачи" на Сиско създава уникална среда за развитие на предприемачески и мениджърски умения, като интегрира практически насочени обучения, бизнес-симулации, менторинг, web 2.0 технологии и мрежа от хора, които споделят и развиват екосистема за икономически просперитет. Институтът черпи информация от успешни предприемачи, мениджъри и водещи образователни институции в света и съчетава тези практически знания с 25-годишния опит на Сиско. Съдържанието на курсовете е разработено от компанията в сътрудничество с бизнес експерти от Станфордския университет, Университета Корнел и My Own Business Inc.


„Мисия на Сиско е да подкрепя просперитета на българското общество. Икономическият напредък чрез предприемаческо и управленско развитие, особено в сектора на малкия и среден бизнес, е основният фокус на Института за предприемачи. Той предоставя практически бизнес поглед на обучаващите се, част от който е как да използват технологиите, за да ускорят растежа на бизнеса си", коментира Борислав Димитров, управляващ директор за Сиско България.

Наред с обучителния процес, Институтът предоставя възможности за бизнес симулации, изгражда мрежа от предприемачи, ментори и "бизнес ангели", съдейства за контакт с местни организации, които са част от екосистемата за развитие на малки и средни предприятия. Това осигурява на участниците в курсовете на Института достъп до ресурси в подкрепа на стартиране и разрастване на бизнеса, както и за развиване на иновативни решения и възможности, отговарящи на съвременните пазарни предизвикателства.

Институтът за предприемачи е следващата стъпка след изключително успешната работа на Мрежовите академии на Сиско в България. Фокусът на новата инициатива обаче е насочен към бизнес и мениджмънт умения, подплътени с предимствата на технологиите, като ключов инструмент за икономическо развитие.

Първият "Институт за предприемачи" на Сиско за България е Фондация "Бизнес институт". Тя е със статут на регионален обучителен център и е покрила сертификационните изискванията на компанията.

В момента процес на сертификация за локални центрове предстои за CEED България, Джуниър Ачийвмънт България, "Институт по публична администрация", фондация "Старт Ъп", Сдружение на възпитаниците на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и компанията за отворени обучения и кариерно развитие "Career Speeder". Установени са партньорски взаимоотношения с „Център за икономически стратегии и конкурентоспособност", афилииран с института на проф. Майкъл Портер към Харвардския Университет.