В класацията на SimilarWeb с 30-те най-популярни сайтове в България са някои от водещите медии, най-използваните социални и имейл платформи, онлайн магазини, казина. Все познати имена, зад които са големи бизнеси - трудно можем да си представим някой от тях просто да изчезне. Именно това, обаче, се случи с едно от най-посещаваните места в българския интернет - платформата за гледане на филми онлайн filmisub.com.

От 13 април насам вторият най-посещаван пиратски сайт у нас (бие го само торент тракера zamunda.net) е недостъпен, като същата е и ситуацията с няколко подобни на него. Седмица по-късно, поне две нови платформи претендират, че са "наследници" на filmisub, като не липсват и стандартните за подобен тип ситуации в българския интернет взаимни обвинения. Целият сюжет се развива на фона на мащабна международна акция срещу нарушенията на авторските права.

Въпросите стават все повече, а кой знае колко отговори няма.

Контекст: България има 40-годишна традиция в това дигиталното съдържание да се смята за безплатно. През 80-те у нас масово се използваше западен софтуер с неуредени права, а по време на Прехода сложната финансова ситуация в държавата и липсата на лесни възможности за лицензиране от страна на желаещите запазиха "пиратската" култура със знаковите за това време сергии с дискети и дискове на места като столичния пл. "Славейков".

България е лидер по софтуерно пиратство в ЕС

България е лидер по софтуерно пиратство в ЕС

Загубите на компаниите от нелегалните програми през миналата година в Европа са 13,5 милиарда долара

Масовото навлизане на домашния високоскоростен интернет пък имаше характерната местна особеност, че провайдър се избираше според предлаганите от него възможности за достъп до "free" сървъри, пълни с игри, музика и филми. Постепенно и най-вече под международен натиск тези практики бяха прекратени и някъде около 2005-2006 г. популярност придобиха торент тракерите, при които съдържанието се разпространява директно между потребителите.

През последните 10 години възход бележат платформите за нелегален стрийминг. При тях не се налага да се сваля нищо, защото филмите се гледат като поточно видео. Това е значително по-удобно за мобилните потребители - свалянето на торенти на смартфон не е най-приятното изживяване. Подобно на тракърите, обаче, платформите като съществуващия от 2013 г. filmisub.com формално не държат на сървърите си нелегално съдържание: то е качено на платформи в чужбина, много често - в Русия или други страни от ОНД.

Интернет пиратството процъфтява. Кои държави са начело?

Интернет пиратството процъфтява. Кои държави са начело?

300 милиарда посещения в пиратски сайтове през 2017-а

Монетизацията става чрез реклами в сайта и във видео плеърите и поради тази причина потенциално източниците на доход са по-големи, отколкото при торент тракерите. При около 7,8 млн. посещения месечно, това си е бизнес като за Топ 30 сайт.

Какво се случи: Около 13 април filmisub.com спря да се отваря. Същата съдба споходи и друг сайт с подобен вид и сходна функция - Filmi7, както и няколко по-малки.

Няколко дни след това на filmisub за известно време се появи съобщение: "Сайта прекратява дейност завинаги. Няма да работи повече никога под абсолютно никаква форма. Всички сайтове, страници и групи в социалните мрежи, които се представят за нас, предлагайки приложения и обещание за завръщане и продължаване на дейността нямат нищо общо с нас и са създадени с цел да ви заблудят и злоупотребят по някакъв начин чрез използване на името ни" (правописът е запазен).

Снимка 615014

Към момента и тази бележка не е достъпна.

Едно възможно обяснение: Мистериозното изчезване на filmisub.com се случи буквално часове, след като стана ясно, че международното обединение за борба с пиратството Allicance for Creativity and Entertainment (ACE) е започнало мащабна акция по премахването на сайтове в нелегално съдържание по целия свят.

Писма на ACE, публикувани от портала TorrentFreak, показват, че организацията по съдебен път е поискала от компанията за облачни услуги и мрежова сигурност Cloudflare данни за действителните собственици и сървърни адреси на голям брой сайтове, сред които е например известният тракер The Pirate Bay. Традиционно пиратите използват именно услугите на Cloudflare и подобните на нея за защита.

Холандски съд призна, че забраната на Pirate Bay е била грешка

Холандски съд призна, че забраната на Pirate Bay е била грешка

Оказва се, че блокирането на пиратската страница е имало обратен ефект. Използването на BitTorrent и т.н. "магнитни" линкове всъщност се е увеличило след въвеждането на забраната през 2012 година.

В списъка с нарушители фигурират също filmisub и Filmi7, като са посочени по два филма, качени на платформите.

Възможно е администраторите на българските сайтове да са преценили, че е рисковано да продължат с дейността си и да се предпочели да прикрият следите си. Във форумите се появи и версия, че двете платформи може да са били свалени при акция на ГДБОП - подобни удари на антимафиотите е имало нерядко до момента.

Към момента обаче няма официална информация за подобна операция - била тя само на национално равнище или международна. Money.bg изпрати официално запитване по въпроса до пресцентъра на МВР.

Друго възможно обяснение: Бизнесът, бил той и с филми без уредени права, не търпи вакуум и скоро след изчезването на filmisub.com се появиха цели два сайта, които твърдят, че са негови преки наследници - въпреки по-горното твърдение от оригиналната страница, че дейността няма да продължава.

Единият - filmisub.me, лансира тезата, че екипът се разделил на две. Подобно събитие се случи в zamunda преди години и доведе до появата на два паралелни тракера. Новият сайт обаче видимо използва дизайна и каталога със съдържание на друга платформа - ZamundaTV.

Снимка 615013

Другият "наследник" - filmisub.cc, твърди, че случилото се е опит за кражба на платформата и че в момента екипът се бори с измамници, които се опитват да подведат потребителите. Новият домейн пък бил "заради неуредени въпроси със стария". Групата в социалните мрежи, която те посочват за официална, обаче преди броени дни се е казвала... "Изтрещяване" (а малко по-отдавна - "Гражданско общество"...). Освен това няма пълно припокриване на каталога.

Снимка 615012

И двата нови сайта са направени на Wordpress, докато изчезналият Filmisub.com беше с друга система за управление на съдържанието. От filmisub.cc твърдят, че са взели това решение с цел сайтът да работи по-бързо и с по-малко технически ресурси.

От друга страна: Някои онлайн потребители виждат и друго възможно обяснение - може просто да е спряло да си струва. Пиратството на музика, игри и софтуер значително се ограничи заради промяната в бизнес моделите на компаниите. Вече срещу разумна по размер месечна такса човек може легално да използва това, което преди се е налагало да се тегли от съмнителни места. Спомнете си кога за последно сте сваляли Mp3-ки...

Това обаче не е съвсем вярно при филмите. Ако с 10-15 лева на месец получаваме от Spotify всичката музика, която ни трябва, то достъпът до разнообразни сериали, пълнометражни ленти и спортно съдържание спокойно могат да ни струват трицифрена сума, защото отделните заглавия са ексклузивни за най-различни платформи - HBO Max, Netflix, Disney+ и т.н.

1 милиард по света вече плащат за видео стрийминг

1 милиард по света вече плащат за видео стрийминг

Приходите от кино прожекции се сриват с над $30 млрд.

Затова и все още пиратсткото поточно видео привлича голям интерес - а и до последно filmisub имаше огромно количество реклами, най-вече на български хазартни оператори.

Следващите дни може би ще дадат повече яснота какво се е случило с един от най-посещаваните български сайтове, но при всяко положение е по-добре там, където е възможно, да избирате легалните опции. Те поне обикновено не изчезват докато сте на средата на третия сезон на някой интересен сериал...