2 години след дебюта си, Windows 11 вече извървя пътя от "нова операционна система" до "актуална операционна система". Далеч обаче е следващата титла - "популярна операционна система". Актуалните данни показват, че продуктът на Microsoft не само не е водещ по пазарен дял, но и трупа потребители по-бавно от предшественика си, пише The Register.

Представеният през 2015 г. Windows 10 все още е доминиращата версия на операционната система със 71,64% пазарена дял, става ясно от проучванията на Statcounter. Windows 11 е далеч назад с 23,61%.

Акциите на Microsoft тръгнаха нагоре след представянето на Windows 11. Какво ново в него?

Акциите на Microsoft тръгнаха нагоре след представянето на Windows 11. Какво ново в него?

Компанията затвори при оценка над $2 трлн. за първи път в историята

Нещо повече, ако се върнем години назад, първите две години на Windows 10 бяха достатъчни да догони най-популярния си предшественик (Windows 7), докато тук това очевидно не се случва.

Защо?

Windows 10 дойде след неудачната осма версия на операционната система и за повечето потребители беше следваща стъпка след изключително успешната "седмица". Това изискваше ъпгрейд на много от компютрите - особено след като в един момент стана практически невъзможно W10 да работи от механичен твърд диск. За потребителите не беше приятно, но в крайна сметка имаше логика - за 6-7 години се е натрупал достатъчно технологичен прогрес, за да оправдае нова машина.

Microsoft спря да обновява Windows 10

Microsoft спря да обновява Windows 10

Вече е ясно и кога ще приключат и редовните поправки по линия на сигурността

С Windows 11 положението не е такова. Формално от съображения за сигурност Microsoft сериозно завишиха системните изисквания и много процесори от преди няколко години с иначе напълно достатъчна за съвременните задачи производителност се оказаха несъвместими.

Данните на Lansweeper дават повече конкретика - цели 32% от устройствата с Windows в момента са несъвместими с Windows 11.

От потребителска гледна точка, аргументите в ползва на W11 също не са многобройни. Windows 10 години наред беше развиван като "последната операционна система" на MS - с редовни мащабни обновления и актуални функционалности.

Промените в интерфейса на новата версия са козметични и в някои случаи (като центрирания Start бутон, който, за щастие, може да се върне на правилното си място) изглеждат самоцелни. Някои от AI нововъведенията като Bing Chat, Microsoft Designer и програмата за видеомонтаж Clipchamp всъщност са уеб приложения и няма никакво значение на каква операционна система ги ползвате. Защо да е Windows 11?

Защото Microsoft и приятели така искат

Макар Microsoft да са в най-голяма степен наясно колко непопулярна е тяхната операционна система, компанията държи на крайния срок, след който ще спре да поддържа и обновява Windows 10 - 14 октомври 2025 г. Вече не можете да си купите нов компютър с тази операционна система.

Да използвате софтуер без ъпдейти през 20-те години на XXI век е доста рисково начинание за обикновените потребители и напълно безотговорно за корпоративните и държавните такива.

Windows 8.1 живее последните си дни, но още работи на милиони компютри

Windows 8.1 живее последните си дни, но още работи на милиони компютри

Операционната система няма да получава обновления и така сигурността ѝ може да бъде компрометирана

Microsoft не печелят пряко - надграждането до версия 11 е безплатно. Не стои обаче така въпросът с хардуерните производители. Когато догодина започне масово мигриране към Windows 11, ще се окаже, че много компютри не го поддържат и ще трябва да се купуват нови.

Microsoft ще направят Windows невъзможен за кракване

Microsoft ще направят Windows невъзможен за кракване

Компанията си представя бъдеще, в което компютрите ни са... виртуални и под наем

"През 2024-2025 г. ще приключи животът на Windows 10. Обикновено това води до голямо търсене. От една страна, имате навлизане на Windows 11 в корпоративната среда, от друга - стандартният 3-годишен цикъл на смяна на хардуера, който сега започва от много по-голяма база заради (масовото купуване на компютри по време на) коронавируса", каза неотдавна на бизнесфорум вицепрезидентът на Lenovo Лука Роси.

Казано с две думи: идеален тайминг.