2 години след дебюта си, Windows 11 вече извървя пътя от "нова операционна система" до "актуална операционна система". Далеч обаче е следващата титла - "популярна операционна система". Актуалните данни показват, че продуктът на Microsoft не само не е водещ по пазарен дял, но и трупа потребители по-бавно от предшественика си, пише The Register.
Представеният през 2015 г. Windows 10 все още е доминиращата версия на операционната система със 71,64% пазарена дял, става ясно от проучванията на Statcounter. Windows 11 е далеч назад с 23,61%.
Нещо повече, ако се върнем години назад, първите две години на Windows 10 бяха достатъчни да догони най-популярния си предшественик (Windows 7), докато тук това очевидно не се случва.
Защо?
Windows 10 дойде след неудачната осма версия на операционната система и за повечето потребители беше следваща стъпка след изключително успешната "седмица". Това изискваше ъпгрейд на много от компютрите - особено след като в един момент стана практически невъзможно W10 да работи от механичен твърд диск. За потребителите не беше приятно, но в крайна сметка имаше логика - за 6-7 години се е натрупал достатъчно технологичен прогрес, за да оправдае нова машина.
С Windows 11 положението не е такова. Формално от съображения за сигурност Microsoft сериозно завишиха системните изисквания и много процесори от преди няколко години с иначе напълно достатъчна за съвременните задачи производителност се оказаха несъвместими.
Данните на Lansweeper дават повече конкретика - цели 32% от устройствата с Windows в момента са несъвместими с Windows 11.
От потребителска гледна точка, аргументите в ползва на W11 също не са многобройни. Windows 10 години наред беше развиван като "последната операционна система" на MS - с редовни мащабни обновления и актуални функционалности.
Промените в интерфейса на новата версия са козметични и в някои случаи (като центрирания Start бутон, който, за щастие, може да се върне на правилното си място) изглеждат самоцелни. Някои от AI нововъведенията като Bing Chat, Microsoft Designer и програмата за видеомонтаж Clipchamp всъщност са уеб приложения и няма никакво значение на каква операционна система ги ползвате. Защо да е Windows 11?
Защото Microsoft и приятели така искат
Макар Microsoft да са в най-голяма степен наясно колко непопулярна е тяхната операционна система, компанията държи на крайния срок, след който ще спре да поддържа и обновява Windows 10 - 14 октомври 2025 г. Вече не можете да си купите нов компютър с тази операционна система.
Да използвате софтуер без ъпдейти през 20-те години на XXI век е доста рисково начинание за обикновените потребители и напълно безотговорно за корпоративните и държавните такива.
Microsoft не печелят пряко - надграждането до версия 11 е безплатно. Не стои обаче така въпросът с хардуерните производители. Когато догодина започне масово мигриране към Windows 11, ще се окаже, че много компютри не го поддържат и ще трябва да се купуват нови.
"През 2024-2025 г. ще приключи животът на Windows 10. Обикновено това води до голямо търсене. От една страна, имате навлизане на Windows 11 в корпоративната среда, от друга - стандартният 3-годишен цикъл на смяна на хардуера, който сега започва от много по-голяма база заради (масовото купуване на компютри по време на) коронавируса", каза неотдавна на бизнесфорум вицепрезидентът на Lenovo Лука Роси.
Казано с две думи: идеален тайминг.
Vlady
на 11.10.2023 в 13:44:51 #1Линукс изисква по-квалифицирана и скъпа поддръжка и не е особено дуракоустойчив спрямо грешките на системния администратор. Уин е по-дуракоустойчив и с по-ниски изисквания към квалификацията на персонала.