Компютър с една-единствена задача - да се свързва с облака. Това представлява Windows 365 Link, новата машина, която Microsoft представи в САЩ. За момента предложението е за бизнеса, но не е трудно да си представим и подобен потребителски продукт. По високите етажи на технологичния гигант със сигурност си го представят.
Link, който е с размерите на устройство за цифрова телевизия, на практика е терминал за достъп до абонаментната услуга за виртуални компютри Windows 365. Компаниите могат да си наемат "машини" с различна хардуерна мощ от Microsoft, като те са с най-новата версия на операционната система и с много строг контрол какво може да се инсталира и какво - не.
Защо е нужно това?
До момента директното зареждане на Windows 365 изискваше локалният компютър да е с "пълнокръвната" версия на операционната система. С Link това не е нужно, като от Microsoft твърдят, че процесът на влизане в системата е по-бърз и по-сигурен.
Новият им компютър е с чип на Intel, 8 гигабайта оперативна памет и 64 гигабайта място за съхранение, но до тях потребителят няма достъп. Не се пазят никакви локални данни, няма локални потребитрели, а подсилената операционна система Windows CPC автоматично се обновява онлайн.
"Представете си Xbox или смартфон - колкото по-малко, толкова повече. Тъй като не ни се налага да поддържаме старите win32 приложения, тя е изключително компактна и изключително подсилена - всичко, което работи, е дигитално подписано от Microsoft и е изолирано", коментира пред The Verge вицепрезидентът на Microsoft Дейвид Уестън.
От хардуерна гледна точка, имаме поддръжка на два 4K монитора, 4 USB порта, Ethernet, Wi-Fi 6E и Bluetooth 5.3. Разбира се, има и пълна Copilot поддръжка - все пак това е Microsoft и всички все още живеем в колективната AI лудост.
Източник: Microsoft
Windows 365 Link вече се тества от компании - за споделени работни места, рецепции, колцентрове и други подобни сценарии, в които множество служители използват един компютър.
Microsoft очакват и други производители да започнат да правят Link-съвместими компютри.
Какво предстои?
Windows 365 Link повдига много въпроси, но и дава някои отговори. Първата голяма питанка е в цената - 349 долара и то без абонамента. Предвид ниските изисквания към устройството (да ви вкара в Windows 365), това спокойно може да се постигне на символична цена с хардуера на таблет от среден клас от преди 4 години.
За $349 се купува пълнофункционален компютър, който може да прави всичко, което в офисни условия ще искате от него... освен, може би, да работите с локални AI модели (но в колко офиса на неспециализирани компании се случва това?).
Не е много ясно и как хардуерните партньори на Microsoft ще гледат на появата на компютър, който няма нужда от ъпгрейди, докато е в състояние да се включва и изключва - с два клика на мишката просто се купуват още RAM и по-мощен процесор за виртуалната машина.
След постпандемичния срив на PC продажбите, голямата надежда беше AI да възстанови търсенето. Изведнъж този план се оказва в опасност.
Третата неяснота е колко гладко наистина ще работи "облачният" Windows в по-непредвидима откъм интернет връзка и сценарий на употреба среда. Подобни на Link решения - терминали, които се свързват към сървър и получават от него работна среда, има от десетилетия.
Забавен факт за дългогодишните читатели на Money.bg - и нашият екип използваше подобно решение. Терминалите се казваха Hobbit (или нещо от този сорт), зареждаха Windows 2000 среда и даже през 2010 г. системата нямаше достатъчно производителност за най-тривиална обработка на текст и снимки. За сметка на това, чувствителността към всякакви мрежови проблеми се превръщаше в изпитание за нервите.
Вероятно и на други места опитът е бил сходен, защото този модел на работа си остана изключително нишов. Сега за Windows 365 Link надеждността ще е въпрос на живот и смърт.
Толкова за въпросите - ето и един отговор: Microsoft искат да си плащате за Windows. Всеки месец. Старият модел на продажба на софтуер е много по-рисков и непредвидим от отдаването му под наем. Гиганти като Adobe стабилизираха и разшириха неимоверно бизнеса си след промяната на модела. Microsoft вече почти са постигнали същото с Office, чиято не-абонаментна версия е все по-малък приоритет.
Явно следващата стъпка ще бъде и фундаментът на компютърната употреба - самата операционна система, да стане с месечна такса. Ако Microsoft смятат, че е дошъл моментът за това, всички ще го разберем по едно - отварянето на Windows 365 и към домашните потребители.